هر آنچه که باید راجع به اگزمای پوستی در نوزادان بدانید

اگزما چیست؟

اگزما وضعیتی است که پوست فاقد چربی و روغن‌های مناسب برای فراهم کردن یک مانع موثر است و به آلرژن‌ها (موادی که باعث آلرژی می‌شوند) اجازه می‌دهد که به پوست نفوذ کنند و خشکی و خارش از خود به جای بگذارند.

 

اگزما پوستی و خارش در نوزادان

اگزمای پوستی چه علائمی‌ دارد؟

اگر در روی پوست کودک‌تان تکه‌های خشک و قرمز می‌بینید، ممکن است به اگزمای پوستی مبتلا شده باشد.

دکتر ماری گلور که متخصص پوست در بیمارستان است، می‌گوید: "هنگامی که کودکی به اگزما مبتلا می‌شود، پوست او دچار خارش شده و گاها پوسته پوسته می‌شود" شما نیز ممکن است ببینید که کودکتان سرگردان است، خواب او خیلی کم شده و یا بداخلاق تر و زودرنج تر شده است.

اولین نشانه‌های اگزما در کودکان چیست؟

در دوران شیرخوارگی اولین نشانه‌های اگزمای آتوپیک معمولا در صورت و به شکل ضایعات قرمزرنگ روی گونه‌ها ظاهر می‌شود.

با گذشت زمان سایر نواحی بدن به‌خصوص اندام‌ها هم گرفتار می‌شوند. پوست ناحیه درگیر غالبا خشک و خشن است و گهگاه دانه‌های ریز آبدار هم به مجموعه علائم اضافه می‌شود. علاوه بر این، پوست مبتلایان به اگزمای آتوپیک بسیار بیشتر از سایرین مستعد عفونت‌های جلدی به‌خصوص با استافیلوکوک اورئوس است.

اما آنچه کودک مبتلا به اگزمای آتوپیک را بیش از هر چیز آزار می‌دهد، خارش و تحریک‌پذیری شدید پوست است، به‌طوری که ممکن است کودک دائم در حال خاراندن خود باشد و حتی شب هنگام خواب نیز آسایش نداشته باشد. از سوی دیگر، این خارش، خود باعث افزایش ابتلا به عفونت خواهد شد.

چه چیزی باعث ابتلای به اگزمای پوستی می‌شود؟

بسیاری از کودکان این بیماری پوستی را به ارث می‌برند، پس اگر کودک‌تان به اگزما دچار شده سابقه خانوادگی‌تان را بررسی کنید. با این حال، رژیم غذایی کودک شما و محیط زندگی او نیز می‌توانند زمینه‌ساز این بیماری شوند.

پروفسور سیمون مورچ از دانشکده رویال کودکان می‌گوید: "در بعضی از نوزادان، قرار گرفتن در معرض غذاهایی مانند شیر، تخم مرغ و گندم موجب واکنش آلرژیک شده و این واکنش به ایجاد اگزمای پوستی در او می انجامد."

لوازم آرایشی و پودرهای شستشو که حاوی عطر و سولفات هستند که فوم‌ها را تولید می‌کنند، گرد و غبار و حیوان خانگی از سایر مواردی هستند که می‌توانند زمینه ساز اگزمای پوستی شوند.

آیا اگزمای کودکان خودبه‌خود از بین می‌رود؟

نوزادان زیر ۵ سال معمولا در ناحیه گونه‌ها، چین گردن، چین پشت آرنج و چین پشت‌زانو دچار اگزما می‌شوند. قرمزی، التهاب و خارش این نواحی می‌تواند بچه‌ها را آزار دهد.

هنوز کسی دلیل قطعی و مشخصی برای ابتلای نوزادان به اگزما اعلام نکرده، اما می‌توان گفت حساسیت به برخی مواد غذایی، صابون‌ها، کرم‌ها، لوسیون‌ها، لباس‌ها و حتی شوینده‌های بدن و لباس می‌تواند باعث ابتلای نوزادان به اگزما شود. به‌هرحال اگر عامل ایجاد اگزما در بچه‌ها تشخیص داده شود، به راحتی و با حذف عامل حساسیت‌زا، اگزما نیز بهبود می‌یابد.

معمولا التهاب، خارش و سایر علائم اگزما تا پیش از ۶ تا ۷ سالگی در بچه‌ها از بین خواهد رفت. با این حال، گاهی این علائم تا بزرگسالی باقی می‌مانند و ممکن است خشکی پوست یکی از شایع‌ترین ناراحتی‌های پوستی این بچه‌ها در آینده باشد.

برای درمان اگزمای پوستی باید چه کاری انجام دهیم؟

اگزما خفیف را می‌توان با کرم‌های مرطوب کننده که مانع از خشک شدن پوست می‌شوند، درمان کرد. بیشتر نوزادان مبتلا به اگزما به چند بار مرطوب کردن پوست در روز نیاز دارند. مرطوب کردن از خشکی بیش از حد پوست جلوگیری می‌کند.

پروفسور مورچ می‌گوید: "کرم‌های استروئیدی به کاهش التهاب کمک می‌کنند، اما بدون نسخه پزشک نمی‌توان آن را تهیه کرد و حتی استفاده از این کرم‌ها هم باید زیر نظر پزشک پوست صورت گیرد."استفاده از کرم استروئید مناسب بر اساس شدت اگزما بسیار مهم است. 

اگزما کودکان

هنگامی که می‌خواهید نوزاد را حمام کنید، هرگز از صابون استفاده نکنید، علاوه بر آن تعداد حمام‌های نوزاد را نیز کاهش دهید. حمام کودک باید با آب گرم صورت گیرد و پس از حمام نیز از مرطوب کننده و نرم‌کننده پوست استفاده کنید.

پوشیدن لباس‌های نرم و عدم پوشیدن لباس‌هایی با سطح ضخیم یکی دیگر از راههای بهبود اگزما به شمار می‌آید. ناخن‌های نوزاد را نیز همیشه کوتاه کنید، چرا که با ناخن‌های بلند هنگام خارش ممکن است عفونت و آسیب‌های پوستی ایجاد شوند. در صورت خارش محل اگزما، امکان عفونی شدن پوست وجود دارد. 

چه غذاهای برای این کودکان مضر است؟

گاهی علت اگزما، مصرف غذاهای حساسیت‌زا است. معروف‌ترین غذاهای حساسیت‌‌زا عبارت‌اند از:

  1. شیر
  2. تخم‌مرغ
  3. گندم
  4. سویا
  5. بادام زمینی
  6. آجیل
  7. مرکبات (پرتقال، لیمو و گریپ‌‌فروت)
  8. گوجه‌فرنگی
  9. انواع توت‌ها

به والدین توصیه می‌شود حتما ماده خوراکی‌ای را که باعث تشدید اگزمای کودک‌شان می‌شود، شناسایی و کودک را از خوردن آن بازدارند.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
نجمه جهاندار

نجمه جهاندار

اگر عقاید خود را با تفکر و مطالعه به‌دست آورید، کسی نمی‌تواند به آنها توهین کند. اگر کسی چیزی بر خلافشان بگوید عصبانی نمی‌شوید، یا میخندید یا به فکر فرو می‌روید.

If you get your ideas by thinking and study, nobody can insult them. If someone tells you the opposite, you will not get angry, either you laugh or think about it.