اختلال کندن مو

معرفی

اختلال موکنی: trichotillomania کندن مکرر موی خویشتن است. در کل جمعیت، برآورد شیوع ۱۲ ماهه برای اختلال موکنی در بزرگسالان و نوجوانان ۱ تا ۲ درصد است. زنان بیشتر از مردان به این اختلال مبتلا می‌شوند که نسبت آن ۱۰:۱ است. در بین کودکان مبتلا به اختلال موکنی، پسرها و دخترها به طور برابری این اختلال را نشان می‌دهند.

 

ملاک های تشخیصی
  •  موکنی مکرر که به بی مویی منجر می‌شود.
  •  اقدامات مکرر برای کاهش دادن یا متوقف کردن موکنی.
  •  موکنی موجب ناراحتی یا اختلال قابل ملاحظه بالینی در عملکرد اجتماعی، شغلی، یا زمینه‌های مهم دیگر عملکرد می‌شود.
  •  موکنی یا بی مویی ناشی از بیماری جسمانی دیگر نیست (مثل بیماری پوستی).
  •  موکنی با نشانه‌های اختلال روانی دیگر (مثل اقداماتی برای بهبود بخشیدن به نقص یا عیب خیالی در ظاهر، در اختلال بدشکلی بدن) بهتر توجیه نمی‌شود.

 

علل بیماری

این قبیل مشکلات تا حدودی می‌تواند جنبه ژنتیک داشته باشد مثلا در بررسی خانوادگی ممکن است یکی از اعضای خانواده وسواس داشته باشند اما یادگیری نیز نقش مهمی دارد و می‌تواند در بروز آن نقش داشته باشد.

علائم شایع

این اختلال روانی که به عنوان نوعی عادت در افراد دیده می شود هنگامی که اضطراب به افراد وارد می شوند شروع می شود!

این اختلال که به‌عنوان وسواس موکنی شناخته می‌شود عادتی است که با کندن مکرر موها که می‌تواند منجر به از دست دادن مقدار قابل‌توجهی از مو شود به وجود می‌آید.

 

درمان

SSRIs در گذشته SSRIs برای درمان کندن موها به کار برده میشد اما مدارک دال بر این است که SSRIs موثر نیستند. معمولا برای درمان افسردگی و اضطراب به کار می روند. برای کودکان زیر ۱۸ سال سرترالین و فلوکسیتین پیشنهاد می شود. که حتما بایستی زیر نظر متخصص هایی مانند متخصص کودکان و یا روانپزشک نوجوانان تجویز بشود

کلومیپرامین دارویی دیگر که ممکن است برای درمان این اختلال توصیه بشود، که معمولا برای درمان افسردگی و وسواس به کار میرود. در مورد کودکان زیر ۱۸ سال بایستی زیر نظر متخصص کودکان و یا روانپزشک نوجوانان مصرف بشود. کلومیپرامین برای درمان اختلال کندن موها آزمایش شده است و در کاهش رفتارهای کندن موها موثر شناخته شده است.

 

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Trichotillomania Trichotillosis; Compulsive hair pulling. Last reviewed: February 13, 2012
  2. A placebo-controlled, double-blind crossover study of fluoxetine in trichotillomania

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
محبوبه زعفرانی

محبوبه زعفرانی

اینجانب سید محبوبه زعفرانی دارای مدرک کارشناسی مهندسی نرم‌افزار می‌باشم که به مباحث مهندسی پزشکی علاقه دارم و از اینکه علم نرم‌افزاری خود را در راستای پیشرفت تریتا و خدمت به علوم پزشکی قرار داده‌ام، خوشحال هستم.