فاکتور ائوزینوفیل در آزمایش خون به چه معنا است؟

ائوزینوفیل از انواع گلبول‌های سفید است که به سیستم ایمنی در مقابله با عفونت‌های باکتریایی و ویروسی کمک می‌کند. چنانچه فرد علائمی از بیماری‌های عفونی یا واکنش‌های آلرژیک نشان دهد نیاز است که آزمایش شمارش ائوزینوفیل انجام دهد.

برای افراد بالغ حد استاندارد ائوزینوفیل حداکثر 500 در هر میلیمتر مکعب از خون است. گاهی مقدار این گلبول‌ها بر حسب سلول در میکرولیتر محاسبه می‌شود. اما در هر دو صورت مقدار ائوزینوفیل‌ها به شکل استاندارد حداکثر 500 است.

چنانچه نتایج آزمایش‌های انجام شده توسط فرد غیر عادی باشد یا در آن مورد مشکوکی به چشم بخورد، پزشک ممکن است درخواست انجام آزمایش شمارش ائوزینوفیل بدهد. داشتن علائم هریک از بیماری‌های زیر می‌تواند باعث شود که نتایج شمارش ائوزینوفیل‌های فرد غیر عادی باشد.

 1. سندرم کوشینگ، که یک بیماری هورمونی است.
 2. سندرم هایپرائوزینوفیلیک حاد، که یک آسیب بافتی است.

چگونه برای انجام آزمایش ائوزینوفیل آماده شویم؟

این آزمایش به خودی خود نیاز به آمادگی خاصی ندارد. اما چنانچه از داروی بخصوصی استفاده می‌کنید، پیش از انجام آزمایش آن را با پزشک خود در میان بگذارید. زیرا برخی داروها می‌توانند بر نتیجه این آزمایش تاثیر بگذارند.

هم‌چنین، درصورتیکه به طور همزمان باید آزمایش‌های دیگری نیز بدهید ممکن است نیاز باشد برای چند ساعت غذا نخورید. در این مورد پزشک شما را راهنمایی خواهد کرد.

نتایج آزمایش شمارش ائوزینوفیل

همانطور که گفته شد در یک فرد بالغ و سالم تعداد ائوزینوفیل‌ها در هر میلیمتر مکعب خون باید 500 عدد باشد. البته در آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است نتایج قدری با یکدیگر متفاوت باشند.

بالا بودن تعداد ائوزینوفیل

چنانچه تعداد ائوزینوفیل بالاتر از حد استاندارد باشد گفته می‌شود فرد به ائوزینوفیلا مبتلا است.

بالا بودن تعداد ائوزینوفیل یا ائوزینوفیلا

شدت ائوزینوفیلا می‌تواند به شکل زیر باشد:

 • خفیف (500 تا 1500 سلول در میلیمتر مکعب)
 • متوسط (1500 تا 500 سلول در میلیمتر مکعب)
 • شدید (بیش از 1500 سلول در میلیمتر مکعب)

ائوزینوفیلا خفیف اغلب علائم مشخصی ندارد، اما موارد متوسط و شدید می‌تواند باعث بروز آسیب در بافت‌های مختلف بدن شود. عواملی که باعث می‌شوند تعداد ائوزینوفیل در بدن افراد بالاتر از حد استاندارد برود عبارتند از:

 • برخی انواع سرطان، مثل سرطان خون (لوسمی)
 • عفونت‌های انگلی
 • آسم
 • آلرژی
 • اگزما
 • سندرم هایپرائوزینوفیلیک، نوعی بیماری که در آن بدون وجود هیچ انگل، عفونت یا آلرژن (ماده ایجاد کننده آلرژی) سطح ائوزینوفیل‌ها افزایش پیدا می‌کند.
 • بیماری‌های خودایمنی، مانند بیماری MS

پایین بودن سطح ائوزینوفیل

پایین بودن سطح ائوزینوفیل در بدن می‌تواند نشان دهنده وجود مشکلات زیر باشد:

1- مصرف بیش از اندازه الکل

مصرف بیش از حد الکل می‌تواند باعث بالا رفتن تعداد ائوزینوفیل و هم‌چنین سایر انواع گلبول‌های سفید شود، این مسئله باعث کاهش پاسخ ایمنی به عوامل عفونی و سایر بیماری‌ها می‌شود.

2- تولید بیش از اندازه کورتیزول

بالا بودن سطح کورتیزول، که یک هورمون گلوکو کورتیکواستروئید است، ممکن است با بالا رفتن سطح ائوزینوفیل و در نتیجه کاهش پاسخ ایمنی بدن در ارتباط باشد. افرادی که به سندرم کوشینگ مبتلا هستند سطح کورتیزول بالایی دارند.

چنانچه فردی سطح ائوزینوفیل پایین‌تری از حد نرمال داشته باشد اما سطح کورتیزول در بدن وی متعادل باشد و از طرف دیگر الکل بیش از حد نیز مصرف نکرده باشد، پزشک ممکن است تعداد سایر گلبول‌های سفید خون او را بررسی کند. چنانچه در تعداد اجزای دیگر نیز موارد غیر عادی مشاهده شد پزشک برای تصمیم‌گیری و بررسی‌های بیشتر دستور انجام آزمایش‌های بیشتری خواهد داد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/323868.php

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سارا خانی

سارا خانی

کارشناس میکروبیولوژی

Microbiology expert