درمان سیاه سرفه یا سرفه مزمن

سرفه چیست؟!

سرفه روشی است که بدن برای از بین بردن مواد یا مخاط خارجی از ریه‌ها و راه‌های هوایی فوقانی و یا واکنش به یک راه هوایی متورم است. سرفه دارای ویژگی‌های متمایزی است که می‌توانید یاد بگیرید و تشخیص دهید.

سرفه مزمن باعث می‌شود که هر کسی در هر سنی بیمار شود، و ممکن است 3 تا 6 هفته طول بکشد. حتی اگر شما قبلا واکسینه شده‌اید، می‌توانید به آن بیمار شوید!

شخصی که با داشتن سیاه‌سرفه، عطسه می‌کند، می‌خندد یا سرفه می‌کند، ممکن است قطرات کوچکی که حاوی باکتری‌ها هستند به هوا وارد کند و از طریق هوا پرواز کنند. وقتی در میان این قطرات تنفس می‌کنید، ممکن است بیمار شوید.

سرفه فقط یک علامت است، نه یک بیماری !

اهمیت سرفه‌ی شما تنها زمانی مشخص می‌شود که علائم دیگری ارزیابی شود. سرفه اغلب با عفونت‌های تنفسی باکتری و ویروسی رخ می‌دهد، اما علل دیگری نیز برای سرفه وجود دارد

سرفه قرار است از شما محافظت کند. این‌ها چیزهایی هستند که در ریه‌ها و مفاصل شما وجود ندارند، مثل موادغذایی. ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوانزا از شایع‌ترین علل هستند. به همین دلایل، سرفه باعث تحریک ریه‌های شما می‌شود که منجر به سرفه‌ی بیشتر می‌شود.

سیاه‌سرفه چیست؟

bordatella-pertussis | بوردتلا

ساده‌ترین تعریف برای سیاه‌سرفه این است که سرفه به صورت  تکرارشونده و یکنواخت و بی‌توقف شما را فرا گیرد. سیاه‌سرفه ممکن است جسم و حتی مغزتان را تخریب کند! و انجام کارهای روزمره را برای‌تان دشوار سازد.

علت سیاه‌سرفه باکتری‌ای به نام Bordetella pertussis است. ارتباط با افرادی که به سیاه‌سرفه مبتلا هستند، می‌تواند شما را نیز آلوده کند. پس مواظب خودتان باشید.

علائم سیاه‌سرفه

علائم سیاه سرفه در ابتدا به صورت خفیف ظاهر می‌شوند و با گذشت حدودا 10 روز از بیماری، شدت خود را ظاهر می‌کنند. این علائم معمولا غیر قابل تحمل هستند و باید سریعا درمان شوند.

در مراحل اولیه، سیاه‌سرفه همانند علائم سردی است. سرفه خفیف، عطسه کردن، آبریزش بینی، تب پایین (کمتر از 102 درجه فارنهایت یا 38 درجه سانتی‌گراد) می‌تواند از علائم این بیماری باشد. رایج‌ترین علائم شامل موارد زیر است:

 • کم شدن وزن در بیش از 30 درصد از فراد بزرگسال
 • عدم کنترل مثانه در حدود 30 درصد از افراد بزرگسال
 • غش در حدود پنج درصد از افراد بزرگسال
 • شکسته شدن دنده‌ها به خاطر سرفه‌های شدید در حدود 5درصد از افراد بزرگسال

بعد از گذشت 1 تا 2 هفته، شدت علائم بیشتر شده و غیرقابل تحمل می‌شوند. هنگامی که این علائم ظهور کند، سریعا باید به پزشک مراجعه و راه‌های درمانی را پیش گرفت! علائم شدید این بیماری عبارتند از:

 • حالت تهوع و استفراغ
 • کبودی یا قرمزی صورت
 • خستگی و کسالت شدید
 • سرفه‌های بسیار خشن

نوازادان ممکن است صدای ضعیف یا حتی سرفه ایجاد نکنند یا برخی ممکن است استفراغ کنند. گاهی اوقات بزرگسالان با این وضعیت فقط یک سرفه دارند که از بین نمی‌روند. سرفه مزمن در نوزادان خطرناک است، به ویژه در سنین کمتر از 6 ماهگی.

سیاه‌سرفه در کودکان

سیاه‌سرفه در کودکان به خصوص در سن کمتر از 6 ماه، خطرناک است. در موارد شدید ممکن است نیاز باشد به اورژانس مراجعه شود. اگر فکر می‌کنید که فرزند شما ممکن است این بیماری را داشته باشد، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

کودکان زیر ۱۸ ماه که به سیاه‌سرفه مبتلا هستند، باید همیشه تحت مراقبت باشند، زیرا حملات سرفه می‌تواند موجب توقف تنفس آن‌ها شود. نوزادان مبتلا به موارد شدید ممکن است به مراقبت‌های پزشکی نیز نیاز داشته باشند.

سیاه‌سرفه با ما چه می‌کند؟

البته با واکسینه شدن می‌توانید درصد ابتلا به این عارضه را بسیار کاهش دهید. راهی مهم برای جلوگیری از ابتلا به این عارضه، تزریق واکسن در دوران کودکی است و در کشورمان این واکسن به صورت اجباری انجام می‌گردد.

سرفه مزمن (هم‌چنین به عنوان سیاه‌سرفه نیز شناخته می‌شود) یک عفونت باکتریایی است که به بینی و گلو راه پیدا می‌کند. بسیار راحت گسترش می‌یابد اما با واکسن‌هایی مخصوص می‌شود از این نوع سرفه در کودکان و بزرگسالان جلوگیری کرد.

سیاه‌سرفه

از آنجایی که سرفه خشک است و موکوس (که یک ماده‌ی لغزنده است و در بلع و گوارش غذا نقش عمده‌ای دارد) تولید نمی‌کند، این اتفاق ممکن است تا یک دقیقه طول بکشد. گاهی اوقات می‌تواند چهره‌تان را قرمز یا حتی بنفش کند! اکثر افراد مبتلا به سیاه‌سرفه دارای مورد فوق هستند، نه همه‌ آن‌ها.

اگر پزشکان، سرفه زودرس را تشخیص دهند، آنتی بیوتیک‌ها می‌توانند به کاهش سرفه و سایر علائم کمک زیادی کنند. آن‌ها هم‌چنین می‌توانند به جلوگیری از گسترش عفونت به دیگران کمک کنند. با این حال، استفاده از آنتی بیوتیک‌ها در اکثر مردم خیلی دیر شده است.

از داروهای ضدسرفه، سرکوب کننده‌های سرفه یا دفع ادرار برای درمان استفاده نکنید؛ چون آن‌ها عمل نمی‌کنند!

درمان‌های خانگی سرفه

مایعات گرم بنوشید، در هوای گرم و مرطوب باشید و از قطره سرفه استفاده کنید. یک قاشق غذاخوری عسل را به چای داغ اضافه کنید. هرگز به یک کودک زیر یک سال، عسل ندهید. این کار می‌تواند آن‌ها را بسیار بیمار کند. موادی را که نسبت به آن‌ها آلرژی دارید از اطراف خود حذف کنید. از تهویه‌های مطبوع هوا برای فیلتر کردن هوا استفاده کنید.

واکسن سیاه‌سرفه

دو نوع واکسن سیاه سرفه در دسترس است. واکسن‌های ساخته شده از تمام جسم سلول شامل تمامی محتویات باکتری سیاه‌سرفه که توسط عملیات شیمیایی کشته شده است و واکسن‌های غیر سلولی که اخیرا توسط برخی از کشورهای صنعتی ارائه شده است.

واکسن ساخته شده از تمامی سلول از نوع شدید بیماری جلوگیری می‌کند. اما از ابتلا به عفونت کاملا پیشگیری نمی‌کند. واکسن‌های غیر سلولی سیاه سرفه حاوی آنتی ژن‌های خالص شده‌ایمنی‌زای سیاه سرفه است که معمولا شامل شبه سم سیاه سرفه و پروتئینهای غشای خارجی است.

چند راه سودمند برای مقابله با سیاه‌سرفه

استفاده از ویتامین C، سیر، زنجبیل، عسل، چای، آب نمک می‌تواند به شما کمک کند هم‌چنین سعی کنید بینی‌تان را خالی کنید. از مواد آلرژن دور شوید. (منظور از آلرژن، موادی است که باعث حساسیت شدیدی در شما می‌شود.)

حرکات و تمرینات تنفسی انجام دهید. سبزیجات را فراموش نکنید.

رژیم‌ غذایی‌ برای درمان سیاه‌سرفه

کودک‌ را به‌ نوشیدن‌ مایعات‌ فراوان‌ مثل‌ آب ‌میوه، چای ، نوشیدنی‌های‌ کربنات‌‌دار و سوپ‌ رقیق‌ تشویق‌ کنید. سیاه‌سرفه، رژیم‌ غذایی‌ خاصی‌ ندارد. وعده‌های‌ غذایی‌ کم‌ و به‌ تعداد زیاد ممکن‌ است‌ استفراغ‌ را کاهش‌ دهد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.webmd.com/vaccines/qa/what-is-pertussis
 2. https://www.webmd.com/children/qa/what-is-whooping-cough
 3. https://www.webmd.com/children/video/antibiotics-and-whooping-cough

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
جاوید حسنی

جاوید حسنی

جاوید حسنی، دانشجوی رشته ی حقوق
علاقه مند به ترجمه ی متون، نویسندگی،بازی سازی و برنامه نویسی.
امیدوارم که شما کاربران عزیز تریتا از مطالبم نهایت استفاده را ببرید.

Javid Hassani is a law student.
interested in Translating texts, Writing, Game Developing and Programming.
I hope you enjoyed of my posts.