توصیه‌های کلیدی برای جلوگیری از عفونت‌های قارچی در باشگاه‌های ورزشی

عفونت‌های قارچی در باشگاه‌های ورزشی

ایجاد عفونت‌های قارچی بر روی پوست اتفاقی است که به صورت شایع رخ می‌دهد، بخصوص در بین ورزشکارانی که به طور مرتب در باشگاه‌ها به تمرین می‌پردازند. این عفونت‌ها هم در کودکان شایع هستند و هم در بزرگسالان.

بیماری عفونی "پای ورزشکاران" یکی از این عفونت‌ها است. از جمله موارد دیگر می‌توان به خارش جاک، رینگ وارم و انواع عفونت‌های قارچی در پوست، زگیل، ملوسکوم، کوناژیوسم و عفونت‌های ناشی از باکتری‌های استاف اشاره کرد.

چنانچه شما در باشگاه یا زمین‌های ورزشی به صورت مرتب به انجام فعالیت‌های بدنی می‌پردازید باید از لباس‌های مناسب با قابلیت تبادل هوا و هم‌چنین ضدعفونی کننده‌های مخصوص وسایل ورزشی استفاده کنید. عدم استفاده از چنین وسایلی می‌تواند شما را در معرض آلودگی با انواع میکرو ارگانیسم‌های ایجاد کننده عفونت‌های پوستی قرار دهد.

به منظور به حداقل رساندن احتمال ابتلا به عفونت‌های قارچی در محیط‌های ورشی بهتر است عادت‌های زیر را در خود پرورش دهید:

برای جلوگیری از ابتلا به عفونت‌های قارچی در محیط‌های ورزشی، دستان خود را بشویید

ممکن است فکر کنید این موضوعی پیش پا افتاده محسوب می‌شود و افراد معمولا این کار را انجام می‌دهند. اما آیا شما هر بار قبل و بعد از انجام تمرینات ورزشی دستان خود را می‌شویید؟ علاوه بر این شستشو باید به صورت صحیح انجام گیرد.

منظور از شستشوی صحیح این است که با استفاده از صابون مایع (انواع صابون‌های جامد، پوست را مستعد بیماری‌های قارچی می‌کنند) به مدت حداقل 20 ثانیه دست خود را با آب سرد یا گرم شستشو دهید. در این مرحله میکرو ارگانیسم‌ها اتصال خود را به دست شما از دست داده‌اند، حال باید دستان خود را به خوبی آبکشی کنید تا سلول‌های قارچی از محیط دست‌ها به صورت کامل حذف شوند.

در نهایت دستان خود را با دستمال یا حوله تمیز یا خشک‌کن برقی خشک کنید. لازم به ذکر است پس از شستن دست‌ها شیر آب را با کمترین میزان تماس ببندید، بهتر است از شیر آب‌های اهرمی استفاده کنید تا بستن آن را بتوانید به آسانی و با کمترین میزان تماس انجام دهید (به طور مثال می‌توانید از آرنج خود استفاده کنید).

ضدعفونی کردن دست‌ها در باشگاه‌های ورزشی

چنانچه به صابون مایع یا آب دسترسی نداشتید از ضدعفونی کننده‌هایی که بر پایه الکل هستند استفاده کنید. از انواع محصولاتی که حداقل 60% الکل دارند استفاده کنید. مقداری از محلول را در کف دست خود بریزید و دست‌ها را بهم بمالید. محلول را در تمام سطح دست خود، بخصوص در بین انگشتان، پخش کنید و بدون استفاده از دستمال اجازه دهید محلول در سطح پوست شما خشک شود.

وسایل باشگاه را با مواد ضدعفونی کننده، تمیز کنید

پیش از آن که ورزش خود را آغاز کنید با اسپری‌های مخصوص ضدعفونی باشگاه، وسایل، دستگاه‌ها و مت ورزشی خود را ضدعفونی کنید. پس از اتمام ورزش نیز همین کار را تکرار کنید. اگر به چنین محلول‌های ضدعفونی کننده‌ای دسترسی ندارید می‌توانید از مت و تجهیزات ورزشی شخصی در باشگاه‌ها استفاده کنید.

بلافاصله بعد از ورزش دوش بگیرید

پس از اتمام ورزش ممکن است دوست داشته باشید به یک کافی‌شاپ بروید و چیزی میل کنید. اما بهتر است در مقابل این خواسته دل‌تان مقاومت کنید و بجای غذا خوردن با لباس‌هایی که با آن‌ها عرق کرده‌اید سریعا به حمام بروید و دوش بگیرید.

فراموش نکنید که باکتری‌ها عاشق لباس‌های مرطوب شما هستند و به سرعت در آنجا تکثیر می‌شوند. علاوه بر دوش گرفتن تمام لباس‌های زیر و رویی که در هنگام ورزش به تن داشته‌اید را نیز تعویض کنید.

در باشگاه مراقب پاهایتان باشید

اگر برای دوش گرفتن از حمام باشگاه استفاده می‌کنید حتما از دمپایی شخصی خود کنید. پاهای خود را به طور کامل بشویید و آن‌ها را خشک کنید، بخصوص فضای بین انگشتان را فراموش نکنید. چنانچه به عفونت "پای ورزشکاران" مبتلا هستید حتما از پودر مخصوص ضد قارچ بر روی زخم خود استفاده کنید.

مراقب پوست خود باشید

اگر بر روی پوست خود دارای جراحت یا زخم هستید حتما پیش از شروع به ورزش آن را به صورت مناسب پانسمان کنید. هم‌چنین طی مدتی که زخم بر روی پوست شما وجود دارد از رفتن به استخر خودداری کنید.

از وسایل شخصی دیگران استفاده نکنید

از حوله، بطری آب، صابون، تیغ ریش تراش، شانه، مسواک و وسایل آرایشی دیگران استفاده نکنید و وسایل شخصی خود را نیز به دیگران ندهید. هر وسیله‌ای که با پوست در تماس باشد می‌تواند حاوی میکرو ارگانیسم‌های فرد مصرف کننده باشد.

باشگاه خود را با دقت انتخاب کنید

زمانی که تصمیم دارید در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کنید علاوه بر قیمت‌ها و محیط کلی باشگاه به نظافت و بهداشت باشگاه نیز دقت کنید. وسایل و دستگاه‌های ورزشی را با دقت نگاه کنید. ببینید آثار عرق افراد بر روی آن‌ها است یا خیر. سرویس‌های بهداشتی و کف باشگاه را به خوبی بررسی کنید و از بهداشت محیط اطمینان حاصل کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/safe-workout-tips

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سارا خانی

سارا خانی

کارشناس میکروبیولوژی

Microbiology expert