معرفی برخی از علائم سرطان که بسیار مهم هستند اما زنان به آن توجه نمی‌کنند

سرطان زنان

سرطان بیماری‌ای که در دنیای امروز موجب بسیاری از مرگ‌ و میرها شده است، اما با این وجود سرطان از آن بیماری‌ها نیست که به هیچ عنوان علامتی نداشته باشد و نتوان در همان مراحل اولیه جلوی آن را گرفت.

متأسفانه گاهی اوقات به سبب ناآگاهی، علائم سرطان نادیده گرفته می‌شوند و به همین دلیل سرطان پیشرفت می‌کند و در مراحل بعدی تشخیص داده می‌شود. ما در این نوشتار به معرفی علائم سرطان که برخی از خانم‌ها می‌بینند و به آن‌ها توجهی نمی‌کنند خواهیم پرداخت.

پیش از پرداختن به این علائم، ذکر این نکته لازم می‌نماید که منظور از سرطان در زنان (در این مطلب) لزوماً سرطان سینه نیست بلکه کلیه‌ی سرطان‌ها را شامل می‌شود که در ادامه اختصاصاً به هر یک از آن‌ها اشاره خواهد شد.

1- سرطان تخمدان و احساس باد کردن در شکم

البته احساس باد کردن در شکم پس از مصرف غذا و یا آب زیاد به صورت موقت امری طبیعی است و برای هر کسی پیش خواهد آمد، اما احساس باد کردن اگر موقت نباشد و مدتی طولانی (مثلاً بیش از یک هفته) از بین نرود، باید با پزشک مشورت کرد.

احساس باد کردن در شکم یکی از علائم رایج سرطان تخمدان است. افزون بر این علامت، از سایر علائم سرطان تخمدان می‌توان به از دست دادن اشتها، دردهای شکمی و تکرر در دفع ادرار اشاره کرد.

2- سرطان رحم و لکه بینی بین دو دوره

اگرچه لکه بینی بین دو دوره [spotting between periods] همیشه علامت سرطان نیست، اما نباید آن را نادیده گرفت. در برخی موارد، لکه بینی بین دو دوره می‌تواند نشانه‌ای از سرطان آندومتر و یا سرطان رحم باشد.

3- سرطان دهانه رحم و بوی بد در ترشحات واژن

ترشح واژن موردی نیست که بتوان به عنوان امری غیر عادی به آن اشاره کرد، مگر آن که این ترشح از نوع بدبو و یا قهوه‌ای باشد که این امر ممکن است نشانه‌ای از سرطان دهانه رحم باشد.

4- خستگی

خستگی موردی است که برای تمامی انسان‌ها ممکن است رخ دهد، اما اگر خانم‌ها پس از استراحت کافی باز هم احساس خستگی کنند، بایستی به آن توجه کرد چرا که این امر می‌تواند نشانه‌ای از سرطان خون، سرطان معده یا سرطان روده بزرگ باشد.

بنابراین این علامت نیز نباید نادیده گرفته شود. (البته خیلی نگران نشوید، خستگی‌ای که حتی با استراحت از بین نرود نیز همیشه علامت سرطان نیست، بلکه گاه می‌تواند علامتی از کم خونی فقر آهن باشد.)

5- کاهش وزن بی‌دلیل

مورد دیگری که برخی خانم‌ها آن را نادیده می‌گیرند، کاهش وزن بی‌دلیل یا غیر قابل توضیح است. این نوع کاهش وزن اگر در حد 4-5 کیلوگرم و یا حتی بیش‌تر باشد، می‌تواند علامتی از سرطان پانکراس، سرطان مری و یا سرطان ریه به حساب آید.

6- تغییرات در سینه‌ها

اگرچه بروز تغییرات در سینه‌ها همواره نشان از سرطان ندارد، اما بد نیست در صورت مشاهده‌ی توده در سینه، تغییر شکل سینه‌ها، قرمز و یا ملتهب شدن پوست سینه‌ها، ترشح از نوک سینه‌ها و یا درد در سینه‌ها با پزشک مشورت شود.

7- ارتباط سرطان خون با تب و عفونت‌های بی‌دلیل

وجود تب یا عفونت بی‌دلیل در بدن نیز می‌تواند نشانه‌ای از سرطان خون باشد. این مورد نیز نباید نادیده گرفته شود.

8- سرفه مزمن

صرف‌نظر از سیگاری بودن یا نبودن، سرفه‌ی بیش از 2 هفته نباید نادیده گرفته شود. سرفه‌ی مزمن گاه می‌تواند نشانه‌ای از وجود سرطان ریه و یا سرطان خون باشد.

9- سرطان روده بزرگ و وجود خون در مدفوع

اگرچه علائم سرطان روده بزرگ در ابتدا دیده نمی‌شوند، اما اگر بروز کنند یکی از آن‌ها وجود خون در مدفوع خواهد بود. سرطان روده بزرگ یکی از انواع سرطان است که در روده بزرگ و یا راست‌روده رخ می‌دهد.

10- سرطان پوست با تغییرات پوستی

برخی از تغییرات پوستی مانند تغییر در رنگ و اندازه‌ی پوست، کبودی بیش از حد، پوسته پوسته شدن پوست و موارد دیگر نشان از سرطان پوست دارند. از جمله مواردی که می‌تواند موجب بروز سرطان پوست شود، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و اشعه‌ی فرابنفش آن است.

بهتر است در صورت مشاهده‌ی هر گونه تغییر در پوست، آن را نادیده نگیرید و با پزشک مشورت کنید.

11- مشکل در بلع و ارتباط آن با سرطان مری

مشکل در بلع آخرین موردی است که در این نوشتار از آن به عنوان یکی از علائم سرطان یاد می‌کنیم. این مشکل می‌تواند علامت بروز سرطان مری باشد.

در واقع کسانی که این مشکل را احساس می‌کنند، گاه احساس می‌کنند که غذا در گلوی آن‌ها گیر کرده و یا ممکن است در اثر آن خفه شوند. اگر این احساس مدتی به طول انجامد، حتماً باید جدی گرفته شود و مورد بررسی قرار گیرد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.curejoy.com/content/cancer-symptoms-women-often-ignore/

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
آرش شمسی

آرش شمسی

آرش شمسی هستم. فلسفه می‌خوانم و می‌نویسم‌. ولی پیش از هر فلسفیدنی، بر سلامت می‌بایست متمرکز بود. چه آن‌که به قول شوپنهاور: «یک شاه بیمار از یک گدای سالم بدبخت‌تر است». امیدوارم آن‌چه که ترجمه می‌کنم، به کارتان بیاید.

I'm Arash Shamsi. A Writer. I write philosophy and live with philosophers. But health is more important than philosophy. In here, I translate the best articles about health, fitness and etc.