از مزایای باورنکردنی گل کلم برای سلامتی بیشتر بدانید

ارزش غذایی

گل کلم دارای چربی و کربوهیدرات کمی است اما سرشار از فیبر و  ویتامین B9، آب و ویتامین C است. گل کلم حاوی چند فیتوکمیکال است که برای سلامتی بسیار سودمند است. سولفورافان ترکیبی است که از بدن در مقابل سرطان محافظت می‌کند. در تحقیقات نشان داده شده که مصرف بالای گل کلم خطر سرطان پروستات را کاهش می‌دهد.

براساس سازمان کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA) در هر 100 گرم گل کلم حاوی اطلاعات تغذیه‌ای زیر است. 

  • کالری: 25 کیلوکالری
  • چربی: 0.28 گرم
  • کربوهیدرات: 4.97 گرم
  • الیاف: 2 گرم
  • پروتئین: 1.92 گرم

مصرف انواع مختلفی از میوه و سبزیجات می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌ها را کاهش دهد. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که مصرف گیاهانی همچون گل کلم می‌تواند خطر چاقی، دیابت، بیماری قلبی را کاهش دهد و سلامت کلی بدن را بهبود ببخشد.

خواص گل کلم در برابر سرطان

گل کلم حاوی آنتی اکسیدان‌هایی است که از تکثیر سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند و تعداد رادیکال‌های آزاد در بدن را کاهش می‌دهد. یکی از این آنتی اکسیدان‌ها، ایندول-3-کاربینول (I3C) است که در سبزیجاتی همچون کلم، گل کلم و کلم بروکلی یافت می‌شود. این آنتی اکسیدان می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد.

معمولا مصرف سبزیجات موجود در خانواده کلم می‌تواند خطر ابتلا به سرطان‌هایی همچون سرطان ریه و روده بزرگ را کاهش دهد. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که ترکیبات حاوی سولفور (سولفورافان) در گل کلم می‌تواند با سرطان مبارزه کند. محققان دریافته‌اند که سولفورافان توانایی مهار آنزیم مضر هیستون داستیلاز را دارد.

گل کلم برای بهبود سیستم گوارش بدن

گل کلم فیبر بالایی دارد و همین امر سبب می‌گردد تا از بروز یبوست جلوگیری شود. به همین خاطر سیستم گوارش بدن کار خود را بهتر انجام می‌دهد. مصرف منظم فیبر برای دفع سموم بسیار مفید است. مصرف فیبر در رژیم غذایی می‌تواند نقش مهمی در تنظیم سیستم ایمنی بدن داشته باشد.

در نتیجه از ایجاد بیماری‌هایی همچون بیماری قلبی و عروقی، سرطان و چاقی جلوگیری می‌شود. بر اساس مطالعات انجام شده، مصرف فیبر می‌تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری قلبی، سکته، پرفشاری خون، دیابت، چاقی و سایر موارد را کاهش دهد.

بهبود حافظه با مصرف گل کلم

کولین جزئی از ویتامین‌های گروه B می‌باشد که در گل کلم یافت می‌شود. این ترکیب به بهبود خواب، حافظه، حرکات ماهیچه‌ها و یادگیری کمک می‌کند. کولین هم‌چنین به حفظ و نگهداری ساختار غشاهای سلولی کمک می‌کند، انتقال پالس‌های عصبی را بهبود می‌بخشد و از بروز التهاب مزمن جلوگیری می‌کند.

استحکام استخوان‌ها با خوردن گل کلم:

مصرف پایین ویتامین K می‌تواند خطر شکستگی استخوان‌ها و پوکی استخوان را افزایش دهد. مصرف این ویتامین از طریق مواد غذایی باعث استحکام بافت استخوانی می‌شود. هم‌چنین جذب پروتئین بهبود یافته و دفع کلسیم از طریق ادرار کاهش پیدا می‌کند.

مضرات احتمالی گل کلم:

موادی همچون لوبیا، کلم، گل کلم، کلم بروکلی، عدس، کلم بروکسل، پیاز، غلات و حبوبات که فیبر بالایی دارند، ممکن است باعث افزایش نفخ گردد. اگرچه سبزیجات تازه و غلات سبوس‌دار بخش سالم هر رژیم غذایی محسوب می‌شود، اما بهتر است مصرف خود را به طور تدریجی افزایش دهید.

در صورت بروز مشکل می‌توانید مصرف خود را قطع کنید. اگر از رقیق کننده‌های خون همچون وارفارین استفاده می‌کنید باید در مورد مصرف این گیاه با پزشک خود مشورت نمایید. ویتامین K موجود در گل کلم نقش مهمی در انعقاد خون بازی می‌کند.

داشتن یک الگوی تغذیه‌ای کامل برای پیشگیری از بیماری‌ها و دست یافتن به سلامت کلی بدن مفید است. به جای اینکه تنها بر روی یک ماده غذایی تمرکز کنید بهتر است در رژیم غذایی خود از انواع مختلف مواد استفاده کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/282844.php
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Cauliflower
  3. http://www.majalesalamat.com/nutrition/foodbenefits/cauliflower-benefits/

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
محبوبه زعفرانی

محبوبه زعفرانی

اینجانب سید محبوبه زعفرانی دارای مدرک کارشناسی مهندسی نرم‌افزار می‌باشم که به مباحث مهندسی پزشکی علاقه دارم و از اینکه علم نرم‌افزاری خود را در راستای پیشرفت تریتا و خدمت به علوم پزشکی قرار داده‌ام، خوشحال هستم.