10 دلیل برای اینکه چرا خواب خوب مهم است

1- کم‌خوابی می‌تواند باعث ایجاد چربی در شما شود.

کم‌خوابی به شدت به افزایش وزن مرتبط است. افرادی که مدت زمان خواب کمتری دارند به طور معنی داری بیشتر از افرادی که به خواب کافی می‌رسند در خطر هستند. در واقع، مدت زمان خواب کوتاه یکی از قوی ترین عوامل خطر برای چاقی است.

در یک بررسی گسترده، کودکان و بزرگسالانی که دچار خواب کوتاه بودند 89٪ و 55٪ بیشتر به چاقی مبتلا شدند. اعتقاد بر این است که تاثیر خواب بر افزایش وزن، توسط عوامل متعدد، از جمله هورمون‌ها ایجاد می‌شود. اگر سعی در از دست دادن وزن دارید، کیفیت خواب بسیار مهم است. خلاصه مدت زمان خواب با افزایش خطر ابتلا به افزایش وزن و چاقی در کودکان و بزرگسالان همراه است.

2- افراد خوش خواب، تمایل به خوردن کالری کمتری دارند.

مطالعات نشان می‌دهد افرادی که محروم از خواب هستند اشتهای بیشتری دارند و تمایل دارند که کالری بیشتری مصرف کنند. محرومیت از خواب باعث انسداد روزانه هورمون‌های اشتها می‌شود و نظر بر این است که باعث تنظیم اشتها می‌شود.

این شامل سطوح بالاتر از هورمون گرلین است که باعث اشتها می‌شود و سطوح هورمون لیپتین سرگیجه را کاهش می‌دهد. کسانی که خواب کافی دارند تمایل دارند کالری کمتری نسبت به کسانی که نداشته باشند مصرف کنند.

3- خواب خوب می‌تواند تمرکز و بهره وری را بهبود ببخشد.

خواب برای جنبه‌های مختلف عملکرد مغز مهم است. این شامل شناخت، تمرکز، بهره‌وری و عملکرد است. همه این‌ها تحت تاثیر محرومیت از خواب هستند. یک مطالعه در کارآموزان پزشکی نمونه خوبی را نشان می‌دهد. کارآموزان در یک برنامه سنتی با کارهای طولانی مدت در بیش از 24 ساعت، 36٪ خطاهای پزشکی جدی‌تر از کارآموزان را بر اساس برنامه‌ای که امکان خواب بیشتری را فراهم می‌کردند انجام دادند.

مطالعه دیگری نشان داد که خواب کوتاه می‌تواند به برخی از جنبه‌های عملکرد مغز تا میزان مشابه به مسمومیت با الکل تاثیر بگذارد. از سوی دیگر، خواب خوب نشان داده است که مهارت‌های حل مسئله و بهبود عملکرد حافظه کودکان و بزرگسالان افزایش می‌یابد.

خواب خوب می‌تواند مهارت‌های حل مسئله را بالا ببرد و حافظه را افزایش دهد. کم‌خوابی نشان داده است که عملکرد مغز را مختل می‌کند.

4- خواب خوب می‌تواند عملکرد ورزشی را به حداکثر برساند.

خواب عاملی است برای افزایش عملکرد ورزشی. با مطالعه بر روی بازیکنان بسکتبال، خواب طولانی نشان داد که سرعت، دقت، زمان واکنش و سلامت روانی به طور قابل توجهی بهبود می‌یابد. مدت زمان خواب کمتر با عملکرد ورزشی ضعیف و محدودیت‌های عملکردی در زنان سالمند همراه است. مطالعه در بیش از 2800 زن نشان داد که خواب کم به پیاده‌روی کندتر، قدرت دست کم و سخت‌تر شدن فعالیت‌های مستقل مرتبط است.

5- افراد کم خواب در خطر بزرگ بیماری‌های قلبی و سکته مغزی هستند.

اعتقاد بر این است که کیفیت خواب و مدت زمان خواب می‌تواند تاثیر زیادی بر بسیاری از عوامل سلامتی داشته باشد. این عوامل بیماری‌های مزمن را شامل می‌شود، از جمله بیماری‌های قلبی. بررسی 15 مطالعه نشان داد افرادی که خواب کافی ندارند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی یا سکته مغزی را بیشتر از افرادی که 7-8 ساعت در شب می‌خوابند دارند.

6- خواب بر متابولیسم گلوکز و خطر دیابت نوع 2 اثر می‌گذارد.

محدودیت خواب روی قندخون تاثیر می‌گذارد و حساسیت به انسولین را کاهش می‌دهد. در مطالعه‌ای مردان جوان سالم، با محدود کردن خواب تا چهار ساعت در شب برای شش شب به صورت متوالی نشانه‌های پیش از دیابت بود.

این علائم پس از یک هفته افزایش طول مدت خواب کاهش می‌یابد. عادات خواب ضعیف نیز به شدت با اثرات نامطلوب بر قندخون در کل جمعیت ارتباط دارد. افرادی که بیش از شش ساعت در شب خواب دارند، بارها نشان داده شده است که در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند.

محرومیت از خواب باعث می‌شود که پیش از بارداری در بزرگسالان سالم به اندازه شش روز افزایش یابد.

7- خواب ضعیف با افسردگی ارتباط دارد.

مسائل بهداشت روانی، مانند افسردگی، به شدت با کیفیت خواب ضعیف و اختلالات خواب مرتبط است. تخمین زده شده است که 90٪ افراد مبتلا به افسردگی از کیفیت خواب شکایت دارند. حتی خواب همراه با افزایش خطر مرگ و میر و خودکشی نیز همراه است. افرادی که اختلالات خواب مانند بی‌خوابی یا آپنه انسدادی خواب را تجربه می‌کنند نیز میزان افسردگی را به طور قابل توجهی بالاتر از افراد بدون آن گزارش می‌کنند.

8- خواب ایمنی شما را بهبود می‌بخشد.

یک مطالعه دو هفته‌ای بزرگ، پس از دادن قطره بینی با ویروس سرد، 25 روز پس از مصرف قرص‌های سرماخوردگی را بررسی کرد. آن‌ها دریافتند افرادی که کمتر از هفت ساعت خواب داشتند تقریبا سه برابر بیشتر از کسانی که هشت ساعت یا بیشتر خواب داشتند، سردتر می‌شدند.

اگر اغلب سرماخوردگی دارید، حصول اطمینان از حداقل هشت ساعت خواب در شب می‌تواند بسیار مفید باشد. خوردن سیر بیشتر نیز می‌تواند به شما کمک کند.

دست کم هشت ساعت خواب می‌تواند عملکرد ایمنی‌تان را بهبود ببخشید و به مبارزه با سرماخوردگی کمک کنید.

9- خواب ضعیف با افزایش التهاب ارتباط دارد.

خواب می‌تواند تاثیر مهمی بر التهاب بدن شما داشته باشد. در حقیقت، کم خوابی نشان داده است که نشانگرهای نامطلوب التهاب و آسیب سلولی فعال می‌شود. خواب ضعیف به شدت با التهاب درازمدت دستگاه گوارش و بیماری‌های التهابی روده ارتباط دارد. یک مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به کم‌خوابی و مبتلا به بیماری کرون دو بار بیشتر از بیمارانی که خواب خوب دارند، عود می‌کنند.

10- خواب بر احساسات و تعاملات اجتماعی تاثیر می‌گذارد.

از دست دادن خواب خوب، توانایی شما را برای برقراری ارتباطات اجتماعی کاهش می‌دهد. چندین مطالعه، این مورد را با استفاده از آزمون‌های شناختی-عاطفی تایید کرد. یک مطالعه نشان داد افرادی که خواب ندیده‌اند، توانایی کاهش توانایی تشخیص عصبانیت و شادی را دارند. محققان معتقدند که خواب کم، توانایی شما برای شناخت نشانه‌های مهم اجتماعی و پردازش اطلاعات عاطفی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

محرومیت از خواب می‌تواند مهارت‌های اجتماعی و توانایی شما را برای تشخیص عاطفی افراد کاهش دهد.

این چند غذا را قبل از خواب بخورید:

بادام، بوقلمون، چای بابونه، کیوی، شربت گیلاس ترش، ماهی چرب، گردو، چای طعم دار، برنج

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/9-foods-to-help-you-sleep
  2. https://www.healthline.com/nutrition/10-reasons-why-good-sleep-is-important#section1

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
جاوید حسنی

جاوید حسنی

جاوید حسنی، دانشجوی رشته ی حقوق
علاقه مند به ترجمه ی متون، نویسندگی،بازی سازی و برنامه نویسی.
امیدوارم که شما کاربران عزیز تریتا از مطالبم نهایت استفاده را ببرید.

Javid Hassani is a law student.
interested in Translating texts, Writing, Game Developing and Programming.
I hope you enjoyed of my posts.