آشنایی با تست افسردگی، اضطراب و استرس (DASS)

تعریف افسردگی، اضطراب و استرس

1- افسردگی چیست

افسردگی یک دوره طولانی ناراحتی، بی‌حوصلگی و گوشه‌گیری است که اغلب با تجربه‌های ناراحت کننده‌ای مانند از دست دادن و شکست ارتباط دارد. افراد افسرده احساس ناامیدی، درماندگی، اضطراب، بی‌ارزشی و پوچی می‌کنند و علاقه و اشتیاق‌شان را به انجام کارهایی که قبلا برایشان لذت‌بخش بوده از دست می‌دهند. بی‌اشتهایی و پرخوری، مشکلات خواب، اختلال در حافظه، تمرکز و تصمیم‌گیری و کاهش انرژی در افسردگی مشاهده می‌شود. در برخی موارد افراد افسرده به فکر خودکشی می‌افتند و در صورتی که به آن‌ها کمک نشود، ممکن است اقدام به خودکشی کنند.

2- اضطراب چیست

اضطراب یا دلشوره عبارت است از احساس مبهم نگرانی که منشا آن مشخص نیست. افرادی که به اختلالات اضطرابی مبتلا هستند دائما در حالت ترس و نگرانی هستند بدون آن که علت مشخصی برای آن وجود داشته باشد.

3- استرس چیست

استرس یا فشار روانی پاسخ فرد به عوامل استرس‌زا است که سبب تغییرات فیزیولوژیکی و روانی می‌شود. بنابراین می‌توان گفت استرس در پاسخ به عامل مشخصی ایجاد می‌شود اما همانطور که اشاره شد، منشا استرس نامشخص است. استرس همیشه بد نیست بلکه می‌تواند برای انسان مفید باشد، او را از خطرات احتمالی حفظ کرده و به عنوان یک عامل انگیزشی عمل کند. با این حال، تداوم استرس یا شدت یافتن آن می‌تواند آسیب‌های جسمی و روانی به دنبال داشته باشد که ابتلا به افسردگی و اختلالات اضطرابی یکی از آن‌هاست.

تست افسردگی، اضطراب و استرس (DASS)

برای سنجش و اندازه‌گیری افسردگی، اضطراب و استرس ابزارهای زیادی ساخته شده است که اکثر آن‌ها هر یک از این موارد را به صورت جداگانه اندازه‌گیری می‌کنند اما تست افسردگی، اضطراب و استرس (DASS) هر سه این متغیرها را می‌سنجد.

تست افسردگی، اضطراب و استرس (DASS) یک پرسشنامه 42 سوالی دارای 3 زیرمقیاس است که هر یک از این 3 زیرمقیاس از 14 سوال تشکیل شده است. این 3 زیرمقیاس عبارتند از افسردگی، اضطراب و استرس. سوالات تست افسردگی، اضطراب و استرس (DASS) دارای مقیاس لیکرت 4 درجه‌ای هستند (0 کاملا مخالفم تا 3 کاملا موافقم). یکی از علل کاربرد گسترده‌این سنجش، این است که می‌توان آن را بدون نیاز به سرپرست و با کمترین هزینه ممکن مورد استفاده قرار داد.

تاریخچه تست افسردگی، اضطراب و استرس (DASS)

تست افسردگی، اضطراب و استرس (DASS) نخستین بار در سال 1995 توسط پیتر لوی‌باند و سیدنی لو‌باند طراحی شد. آن‌ها در ابتدا قصد داشتند پرسشنامه‌ای بسازند که تنها شامل دو زیر مقیاس اضطراب و افسردگی بوده و هر یک از این دو زیر مقیاس شامل سوالات منحصر به اضطراب یا افسردگی باشد.

در بررسی‌های ابتدایی دسته سومی از سوالات نیز وجود داشت که انتظار می‌رفت هم با اضطراب و هم با افسردگی مرتبط باشد اما در حین ساخت این تست مشخص شد که این موارد، زیر مقیاس سومی را به نام‌ استرس تشکیل می‌دهند. استرس با وجودی که با اضطراب و افسردگی ارتباط دارد، اما خودش به تنهایی یک زیرمقیاس مستقل است.

فرم کوتاه تست افسردگی، اضطراب و استرس (DASS)

DASS21، فرم کوتاه تست افسردگی، اضطراب و استرس (DASS) دارای 21 سوال (7 سوال برای هر مقیاس) است.

شما می‌توانید به سادگی با عضویت در تریتا و با ورود به بخش کاربری از امکانات سامانه پزشک هوشمند نیز استفاده کنید، هم‌چنین قادر خواهید بود آزمون DASS را به صورت آنلاین در تریتا انجام دهید و نتایج آزمون خود را مشاهده و تفسیر کنید. برای اجرای این تست به مقاله "پرسشنامه سنجش افسردگی، اضطراب و استرس DASS" رجوع کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.researchgate.net/publication/313882695_Depression_Anxiety_and_Stress_Scale_DASS_The_Study_of_Validity_and_Reliability
  2. http://www2.psy.unsw.edu.au/dass/over.htm

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سوگند صفری

سوگند صفری

فارغ‌التحصیل روان‌شناسی
علاقه‌مند به ترجمه و نویسندگی

My name is sogand safari and i have a BA in psychology.
I'm interested in translation and writing.