آیا خنده بر هر درد بی‌درمان دواست؟

آیا با لبخند زدن می‌توان شادتر بود؟

در نگاه اول اینطور به نظر می‌رسد که خندیدن کمک می‌کند تا مردم احساس خوشحالی و شادی بیشتری داشته باشند و بیشتر ما به طور غریزی این را می‌دانیم، اما دانشگاهیان مطمئن نیستند!

Nicholas Coles فارغ التحصیل رشته روان‌شناسی از دانشگاه Tennessee می‌گوید: عقل سلیم و تجربه به ما می‌گوید که اگر اخم کردن حال بد ما را بدتر می‌کند با خندیدن حال‌مان بهتر خواهد شد و شادتر خواهیم بود. اما بسیاری از روان‌شناسان بیش از 100 سال با این نظریه مخالف بودند.

نتایج تحقیقات علمی در مورد تاثیر لبخند زدن

17 تیم تحقیقاتی در سال 2017 روی این نظریه که نشان دهد خنده می‌تواند مردم را شادتر کند، تلاش کردند اما نتوانستند آزمایش موفقی ارائه دهند. Coles گفت: اطلاعات و داده‌های بسیار بیشتری مورد نیاز بود. او در ادامه گفت: در برخی مطالعات، شواهدی یافت نشد که نشان دهد بین حالات چهره و احساسات عاطفی ارتباطی وجود داشته باشد، اما نمی‌توانیم فقط به نتایج این مطالعات بسنده کنیم. Coles گفت: روان‌شناسان از اویل سال 1970 این نظریه را مورد آزمایش قرار دادند، ما کل شواهد و مدارک را مورد مطالعه و بررسی قرار دادیم.

Coles و همکارانش اطلاعات حاصله از 138 تحقیق انجام شده در مورد تاثیر حالات چهره بر حال و هوای مردم را که در حدود 50 سال جمع آوری شده بود، بررسی و مورد آزمایش قرار دادند. در این مطالعات حدود 11000 نفر از کل دنیا مورد آزمایش قرار گرفته بودند.

خندیدن مردم را شادتر و اخم کردن، آن‌ها را عصبانی‌تر و غمگین‌تر می‌کند

محققین به این نتیجه رسیدند که حالات چهره تاثیر کمی بر روی احساسات دارند. خندیدن مردم را شادتر می‌کند و اخم کردن و پرخاشگری آن‌ها را عصبانی‌تر و غمگین‌تر! این تحقیق در مجله Psychological Bulletin به چاپ رسید. Coles تاکید کرد که افراد مبتلا به افسردگی نباید داروهای ضد افسردگی خود را کنار بگذارند، بلکه در کنار آن‌ها به عنوان روش کمکی، بیشتر بخندند!

او گفت: ما گمان نمی‌کنیم که افراد صرفا با خندیدن می‌توانند شاد و خوشحال باشند، اما یافته‌ها گیج‌کننده هستند، آن‌ها سرنخ‌هایی به ما می‌دهند که چگونه ذهن و بدن ما در شکل‌گیری تجربه آگاهانه از احساسات با هم تعامل دارند. ما هنوز باید در مورد اثر حالات چهره بر روی احساسات، چیزهای بسیاری بیاموزیم، اما بررسی داده‌ها و اطلاعات، ما را در مسیر درک کارکرد احساسات، به سمت جلو پیش برد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.webmd.com/mental-health/news/20190411/science-says-smiling-helps-you-get-happy

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
زهره دباغ

زهره دباغ

ترجمه کلمات جدید برای من مثل سرک کشیدن به دنیای جدید دیگری است. هیجان‌انگیز و چالش برانگیز