ده ماده غذایی سرشار از آنتی اکسیدان که در هر خانه‌ای یافت می‌شود

هزاران هزار بار درموردش شنیده‌ایم: بهترین راه برای سالم ماندن خوردن انواع مواد غذایی سرشار از ویتامین است.

اما این روزها، با وجود مشغله‌های بسیاری که هر یک از ما در زندگی کاری و شخصی خود با آن روبرو هستیم برنامه‌ریزی برای استفاده از تمام گروه‌های مواد غذایی برای رساندن ویتامین کافی به بدن مان شاید چندان راحت نباشد. پس چاره چیست؟ پاسخ: مواد غذایی ویژه را انتخاب کنید.

این مواد غذایی ویژه "مایکل جردن" تمام غذاهای دنیا هستند. آن‌ها سرشار از انواع ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هستند که باعث می‌شوند آسیب‌های سلولی که منجر به بروز مشکلات قلبی، سرطان، آلزایمر و ... می‌شود به حداقل برسد. خوردن این مواد غذایی به شما کمک می‌کند از دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن خود از طریق رژیم غذایی اطمینان داشته باشید.

مواد غذایی ویژه یا مکمل‌ها؟

بسیاری از مردم بر این باورند که برای دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیازشان مجبور به خرید مکمل‌های غذایی گران قیمت هستند. اما به این نکته مهم توجه داشته باشید که مواد مغذی مورد نیاز شما زمانی بهترین عملکرد را در بدن دارند که از منابع طبیعی تامین شده باشند، یعنی دریافت آن‌ها از طریق مواد غذایی و متعادل با سایر مواد معدنی.

میزان زیاد از یک نوع ویتامین که از طریق مکمل غذایی به دست آمده می‌تواند تاثیر بدی روی بدن شما بگذارد، چگونه؟ بدن با این میزان بالا از یک نوع ویتامین، در جذب سایر ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری بدن دچار اختلال می‌شود. برای مثال، مکمل‌های سرشار از آهن ممکن است بدن را در دریافت عنصر روی مورد نیاز خود دچار مشکل کند. و عدم دریافت روی کافی منجر به بروز مشکل در برخی عملکردهای کلیدی در سیستم ایمنی می‌شود.

از طرف دیگر، میزان زیاد روی نیز با جذب عنصر مس تداخل ایجاد می‌کند. مشکل دیگر این است که مکمل‌ها می‌توانند در عملکرد داروها و آنتی بیوتیک‌ها اختلال ایجاد کنند.

مواد غذایی غنی از مواد مغذی بهتر می‌توانند به بدن شما کمک کنند. 10 ماده غذایی ویژه‌ای که در ادامه به شما معرفی می‌شوند فواید نهفته زیادی دارند. روزانه از این مواد مغذی استفاده کنید تا ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مورد نیاز بدن خود را دریافت کنید تا بدن و سیستم ایمنی خود را از آن‌ها بهره‌مند سازید.

ماده غذایی برتر شماره 1: انگور بنفش، قرمز و آبی

انگورها، به ویژه انگورهایی که رنگ تیره‌تری دارند، سرشار از آنتی اکسیدان‌هایی هستند که از بدن شما در مقابل سرطان و بیماری‌های قلبی محافظت می‌کند. هم‌چنین انگور حاوی ویتامین C و سلنیوم نیز می‌باشد.

ماده غذایی برتر شماره 2: بلوبری

مطالعات جدیدی که بر روی حیوانات انجام شده نشان می‌دهد بلوبری منجر به حفاظت از سلول‌های بدن و کاهش التهاب می‌شود. بلوبری‌ها حاوی انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند که باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شوند. آن‌ها هم‌چنین حاوی موادی هستند که از بدن در برابر سرطان و بیماری‌های قلبی محافظت می‌کند.

ماده غذایی برتر شماره 3: بری‌های قرمز

بری‌ها (توت‌ها)، بخصوص تمشک و توت فرنگی، حاوی الاژیک اسید هستند، ماده‌ای که از بدن در برابر عوامل سرطان‌زا که در محیط اطراف هستند محافظت می‌کند.

ماده غذایی برتر شماره 4: مغزها

مغزها از متعادل‌ترین مواد غذایی روی زمین هستند. آن‌ها حاوی مقادیر کافی از چربی‌های سالم به همراه میزان کمتری از پروتئین و کربوهیدرات  هستند. هریک از آن‌ها منبعی غنی از یک یا چند ماده معدنی است، برای مثال، گردو سرشار از امگا-3 است.

ماده غذایی برتر شماره 5: سبزیجات دارای برگ سبز تیره

کارتون ملوان زبل یک نکته اساسی داشت: رقابت با کسی که ماهیچه‌هاشو با بروکلی و اسفناج تغذیه کرده مشکل هست.

این نوع سبزیجات حاوی موادی هستند که به بدن برای مقابله با بیماری‌ها کمک می‌کنند، موادی همچون ویتامین C، E، A و کلسیم. آن‌ها هم‌چنین سرشار از منیزیم و پتاسیم هستند.

ماده غذایی برتر شماره 6: سیب زمینی شیرین و سبزیجات نارنجی

هم سیب زمینی سفید و هم سیب زمینی قرمز حاوی مواد مغذی همچون ویتامین C و B6، پتاسیم و فیبر هستند. هم سیب زمینی شیرین میزان بیشتری از این مواد را در خود جا داده است. آن‌ها هم‌چنین حاوی کلسیم نیز هستند.

ماده غذایی برتر شماره 7: چای

با یک جرعه چای شما دو ماده مغذی اساسی وارد بدن خود می‌کنید: آنتوسیانین و پرو آنتوسیانین. هر دوی آن‌ها از انواع آنتی اکسیدان هستند که به بدن در مقابله با التهاب کمک می‌کنند.

ماده غذایی برتر شماره 8: غلات کامل

عادت به استفاده از غلات کامل می‌تواند سلامت شما را به میزان چشمگیری بهبود بخشد. این ماده غذایی بخصوص از قلب شما در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کنند. برای مثال می‌توانید از نان قهوه‌ای به جای نان سفید، برنج وحشی یا قهوه‌ای به جای برنج سفید، تورتیلای ذرت به جای آرد تورتیلا استفاده کنید.

ماده غذایی برتر شماره 9: حبوبات

حبوبات سرشار از مواد معدنی و ویتامین هستند. برای مثال سویا حاوی مقدار زیادی ویتامین C، کلسیم، روی و سلنیوم است. عدس و لوبیا چشم بلبلی و لوبیا قرمز سرشار از فولات و روی هستند.

ماده غذایی برتر شماره 10: ماهی

ماهی یکی از بهترین منابع اسید چرب امگا-3 است. شواهد نشان می‌دهند امگا-3، بخصوص امگا-3 به دست آمده از ماهی، از بروز بیماری‌های التهابی، همچون بیماری کرونری قلب، جلوگیری می‌کند. هم‌چنین ماهی تامین کننده یک ماده معدنی است که به سختی از طریق مواد غذایی به دست می‌آید: ویتامین D

مصرف ماهی دو تا سه بار در هفته توصیه می‌شود.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.webmd.com/food-recipes/features/10-super-foods#1

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سارا خانی

سارا خانی

کارشناس میکروبیولوژی

Microbiology expert