بیماری پوستی اریتم مولتی فرم چیست

این حالت به صورت جلدی چند شکلی شامل لک های قرمز یا صورتی رنگ، برجستگی ها و ضایعات مشخص با توزیع قرینه به ویژه در نواحی انتهایی اندام ها تظاهر می کند. اریتم مولتی فرم معمولاً در بالغین ۲۰ تا ۴۰ ساله روی می دهد. اگرچه بروز آن درتمامی سنین نیز مشاهده شده است.

بیماران ممکن است احساس خارش یا سوزش را در محل ضایعات تجربه کنند. ضایعات منفرد به صورت ملکول های قرمز یا صورتی متعدد، با حاشیه مشخص به طور حاد شروع می شود و سپس تبدیل به ضایعات پاپولر می گردد. این پاپول ها ممکن است به تدریج بزرگ شود و تبدیل به پلاک هایی با قطر چندین سانتی متر گردد. قسمت مرکزی پاپول ها یا پلاک ها به آرامی به رنگ قرمز تیره، قهوه ای یا پورپوریک در می آید و کراست یا تاول در مرکز ضایعات پدید می آید.

در فرم خفیف ضایعات پوستی در عرض ۲-۱ هفته به حداکثر خود می‌رسد و معمولاً در عرض ۳-۲ هفته از بین می‌رود اما ممکن است تا ۶-۵ هفته هم باقی بماند. در فرم شدید ضایعات زیادی در همه جای پوست و مخاط دهان ایجاد می‌شود که گاه نیاز به بستری دارد.

روش های درمان

آنتی هیستامین های خوراکی و استروئید موضعی می تواند باعث بهبود علایم گردد. همچنین در افراد مبتلا به عفونت های همزمان یا اخیر، استفاده از  HSVدرمان زودرس با یک داروی ضد ویروس ممکن است تعداد و مدت ضایعات جلدی را کم کند.

علل بیماری

از جمله عوامل عفونی باعث این بیماری می‌توان به ویروسها تب خال و ارف orf، باکتریها مانند مایکوپلاسما و قارچها اشاره کرد. در میان داروها شایعترین عامل این بیماری سولفونامیدها (کوتریموکسازول) می‌باشد. داروهای دیگر نظیر فنی توئین، باربیتوراتها، پنی سیلینها وداروهای پیشگیری کننده از بارداری نیز می‌توانند باعث این بیماری گردند.

علائم شایع

در شکل خفیف و کلاسیک اریتم مولتی فرم با ضایعات پوستی به شکل هدف  target lesionمشخص می‌شود (ضایعات حلقوی قرمز با مرکز رنگ پریده شبیه هدف تیراندازی). البته گاهی نیز ضایعات پوستی به اشکال مختلف دیگری مانند برجستگیهای قرمزرنگ یا دانه‌های آبدارکوچک و بزرگ پوستی بروز می کند. نام این بیماری نیز به همین علت که اشکال مختلفی دارد اریتم مولتی‌فرم می‌باشد که به معنی قرمزی چندشکلی است. محل این ضایعات بیشتر در انتهای اندامها (ساعد و پشت دست، ساق پا و روی پا) می‌باشد. ضایعات صورتی تا قرمز بوده اغلب با خارش متوسط همراه هستند. تشخیص قطعی با بیوپسی می‌باشد.

 

 

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://emedicine.medscape.com/article/1122915-overview
  2. https://www.aafp.org/afp/2006/1201/p1883.html
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17168345

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
محبوبه زعفرانی

محبوبه زعفرانی

اینجانب سید محبوبه زعفرانی دارای مدرک کارشناسی مهندسی نرم‌افزار می‌باشم که به مباحث مهندسی پزشکی علاقه دارم و از اینکه علم نرم‌افزاری خود را در راستای پیشرفت تریتا و خدمت به علوم پزشکی قرار داده‌ام، خوشحال هستم.