دسرهای پرکالری شاید آنقدرها هم بد نباشند!

تاثیر مصرف دسر قبل از غذای اصلی

بر اساس تحقیقات جدیدی که توسط انجمن فیزیولوژیک آمریکا منتشر شده، اگر دسر خود را پیش از صرف غذا میل کنید، در وعده غذایی اصلی تمایل کمتری به خوردن غذاهای پر کالری دارید، و به این ترتیب، رژیم غذایی سالم‌تری خواهید داشت.

محققان در انجام این تحقیق، یک نوع دسر سالم (میوه تازه) و نوعی دسر با میزان سلامت کمتر (چیزکیک لیمویی) را در ابتدا و انتهای لاین سلف غذاخوری دانشگاه قرار دادند. بررسی‌ها نشان داد دانشجویانی که ابتدا چیزکیک لیمویی برداشتند، نسبت به کسانی که ابتدا میوه تازه برداشته بودند، در وعده غذای اصلی، غذاهای کم کالری‌تری خوردند. محققان این نتیجه را در دانشجویانی که دسر خود را پس از صرف غذای اصلی خوردند مشاهده نکردند.

دکتر مارتین ریمن، استاد دانشگاه آریزونا، می‌گوید: زمانی که دانشجویان در ابتدا یک دسر پر کالری برداشتند، برای وعده اصلی غذای خود، به منظور جبران کالری بالای دسر، غذای کم کالری‌تری برداشتند. اما دانشجویانی که دسر سالم‌تری برداشتند، شاید با تصور اینکه با برداشتن دسر سالم‌تر وظیفه خود را در قبال مراقبت از سلامت خود انجام داده‌اند، برای وعده غذای اصلی، غذایی با کالری بالاتر انتخاب کردند.

لازم به ذکر است، در این مطالعه مقدار کالری غذای باقی مانده در ظرف غذای دانشجویان به طور جداگانه محاسبه شد تا میزان دقیق کالری مصرفی توسط هر دانشجو به دست آید. هم‌چنین، طی انجام این مطالعه، نرخ غذاهای منو غذاخوری دانشگاه بدون تغییر ماند تا "عامل قیمت" تعیین کننده انتخاب دانشجویان نباشد.

دانشجویانی که در ابتدا دسر پرکالری برداشتند حدود 30 درصد نسبت به کسانی که دسر کم کالری‌تری برداشته بودند، کالری کمتری مصرف کردند (میزان کالری مصرفی محاسبه شده مجموع کالری غذا و کالری دسر بود). هم‌چنین، دانشجویانی که دسر پر کالری خود را در ابتدا خورده بودند نسبت به کسانی که همین دسر را در پایان غذای اصلی میل کردند، در وعده غذای اصلی میزان بسیار کمتری غذا خوردند.

محققان برخی متغیرهای دیگر را که ممکن بود بر نتیجه تحقیق اثر بگذارد را کنترل کردند، متغیرهایی مثل سن، جنسیت، شاخص توده بدنی، نوع رژیم غذایی، و انجام تمرینات ورزشی. متغیری که بیشترین تاثیر را دارد، سن است، به این صورت که با افزایش سن میزان کالری مصرفی افزایش می‌یابد. از آنجایی که کارکنان دانشکده نیز از غذاهای سلف استفاده می‌کردند سن افراد شرکت کننده در این مطالعه بین 18 تا 60 سال، با میانگین 32 سال بود.

دسرهای پر کالری و رژیم غذایی متعادل

با توجه به اینکه که سفارش غذا به صورت آنلاین نیز بسیار رایج شده است، به منظور داشتن یک جامعه آماری مناسب‌تر، تیم تحقیقات سه مطالعه مشابه در بخش سفارش های آنلاین نیز انجام دادند. در بخش آنلاین، دسرها شامل سالاد میوه و کیک شکلاتی می‌شدند.

در آزمایش اول، ابتدا از 160 شرکت کننده پرسیده شد که چه مقدار احساس گرسنگی می‌کنند و فکر می‌کنند چه مقدار غذا خواهند خورد. پس از آن میزان کالری مصرفی توسط هر دانشجو ثبت شد. نتایج به دست آمده در این آزمایش مشابه نتایج حاصل از انجام آزمایش در غذاخوری دانشگاه بودند، به این ترتیب که دانشجویانی که پیش از صرف غذای اصلی کیک شکلاتی خورده بودند نسبت به کسانی که سالاد میوه سفارش داده بودند کالری کمتری دریافت کردند.

در دومین مطالعه در بخش سفارش آنلاین غذا، 180 شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفتند. این بار نیز نتایج مشابه حاصل شد.

مطالعه آخر بر روی 296 شرکت کننده صورت گرفت، در این مطالعه تاثیر داشتن مشغله ذهنی به عنوان یک متغیر موثر بر میزان کالری مصرفی نیز مورد بررسی قرار گرفت. به این منظور، ابتدا دانشجویان به دو گروه تقسیم شدند. در گروه اول از دانشجویان خواسته شد تا ابتدا یک عدد دو رقمی را حفظ کنند و سپس سفارش غذای خود را در وب‌سایت ثبت کنند. در گروه دوم از دانشجویان خواسته شد یک عدد هفت رقمی را حفظ کنند و سپس سفارش خود را ثبت کنند.

بررسی‌ها نشان داد، در دانشجویانی که از آن‌ها خواسته شده بود عدد دو رقمی را حفظ کنند میزان مصرف کالری مشابه با دانشجویان شرکت کننده در گروه‌های مطالعاتی پیشین بود. اما محققان در ارتباط با دانشجویانی که پیش از سفارش غذا عدد هفت رقمی را حفظ کرده بودند به نتایجی متفاوت دست یافتند. آنان متوجه شدند دانشجویانی که اعداد طولانی‌تری را حفظ کرده بودند علاوه بر اینکه در ابتدا یک دسر پر کالری خوردند، در وعده غذای اصلی خود نیز از غذاهای پر کالری استفاده کردند.

دکتر ریمن عنوان کرد: مردم باید آگاه باشند که مشغله ذهنی آن‌ها می‌تواند بر انتخاب غذایی که می‌خواهند مصرف کنند، و در نهایت بر میزان سلامت آن‌ها، تاثیرگذار باشد. رستوران‌ها، سالن‌های غذاخوری، و وب‌سایت‌های ثبت سفارش غذا می‌توانند به این ترتیب با ایجاد تغییر در نشان دادن دسرهای پر کالری و قرار دادن آن‌ها در جایی که بیشتر جلو چشم باشد افراد را ترغیب به مصرف کمتر کالری کنند.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.sciencedaily.com/releases/2019/02/190207123245.htm

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سارا خانی

سارا خانی

کارشناس میکروبیولوژی

Microbiology expert