تاثیرات پیاده‌روی صبحگاهی بر کاهش فشارخون و افزایش سلامت بدن

پیاده‌روی صبحگاهی و کاهش فشارخون

روزانه 30 دقیقه پیاده‌روی صبحگاهی مانند داروهای کاهش فشارخون در طول روز، فشارخون افراد را کاهش می‌دهد. یک مطالعه نشان داد که پیاده‌روی کوتاه صبحگاهی یا استفاده کوتاه مدت از تردمیل در ابتدای روز، منافع طولانی‌مدتی بر روی سلامت افراد دارد. خصوصا افراد میانسال یا سالخورده که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند با انجام پیاده‌روی صبحگاهی می‌توانند سلامت خود را بهبود بخشند.

محققین استرالیایی 65 مرد و زن در سنین 65 تا 80 ساله را برای بررسی اثر نیم ساعت پیاده‌روی صبحگاهی بر روی فشارخون افرادی که روزانه به طور مدام 8 ساعت می‌نشستند، مورد بررسی قرار دادند. در این نوع مطالعه گروه مورد بررسی کوچک است.

در این تحقیق، به طور مستقیم اثرات پیاده‌روی را با دارو مقایسه نکردند اما، محاسبات آن‌ها نشان داد که اثر پیاده‌روی صبحگاهی بر کاهش فشارخون با اثر داروهای فشارخون قابل مقایسه است. هم‌چنین به نظر می‌رسد پیاده‌روی صبحگاهی برای زنان مفیدتر است.

اما در این تحقیق تنها اثر پیاده‌روی صبحگاهی بر روی کاهش فشارخون در کوتاه مدت و در طول یک روز مورد بررسی قرار گرفت. بنابراین از اثرات طولانی مدت آن بر روی فشارخون بالا و سکته‌های قلبی و مغزی چیزی نمی‌دانیم. اما می‌توان گفت که قطعا پیاده‌روی صبحگاهی باعث تنظیم فشارخون و سلامت بیشتر مردان و زنان می‌شود.

توجه داشته باشید که اگر از داروهای کاهنده فشارخون استفاده می‌کنید آن‌ها را به طور سر خود و بدون مشورت با پزشک‌تان کنار نگذارید. در اغلب موارد پیاده‌روی در کنار مصرف داروها برای شما فواید بیشتری خواهد داشت.

روال پژوهش به چه صورت بود؟

محققان در این پژوهش 65 داوطلب را به طور جداگانه در دانشگاه‌شان نگه داشتند و مورد بررسی قرار دادند. آزمون به گونه‌ای تنظیم شد که تمام افراد شرکت کننده 3 حالت مورد بررسی را یکبار انجام دهند و تجربه کنند. این حالات عبارت بودند از:

  1. نشستن مداوم به مدت 8 ساعت و فقط برای دستشویی کردن برخاستن
  2. نشستن به مدت یک ساعت سپس یک ساعت استفاده از تردمیل و دوباره نشستن به مدت شش ساعت و نیم
  3. یک ساعت نشستن و سپس نیم ساعت پیاده‌روی روی تردمیل و دوباره نشستن به مدت شش ساعت و نیم اما این بار هر نیم ساعت به مدت سه دقیقه راه رفتن.

فشارخون و انسولین افراد شرکت کننده در ابتدا و در طول آزمایش اندازه‌گیری شد و به آن‌ها غذای استاندارد داده شد. محققین دریافتند زمانی که افراد پیاده‌روی داشتند فشارخون پایین‌تر و سالم‌تری داشتند. هم‌چنین بررسی کردند که آیا پیاده‌روی بیشتر، بعد از هر نیم ساعت نشستن منافع بیشتری به همراه خواهد داشت یا خیر؟ و ببینند که آیا مردان و زنان به این شرایط واکنش‌های متفاوتی خواهند داشت یا خیر.

نتایج اولیه پژوهش چه بود؟

افراد شرکت‌کننده در این تحقیق دارای میانگین سنی 67 سال و غالباً چاق و دارای اضافه وزن بودند و یک‌سوم آن‌ها دارای فشارخون بالا بودند. همان‌طور که انتظار می‌رفت افرادی که نیم‌ساعت پیاده‌روی صبحگاهی داشتند نسبت به آن‌هایی که کل روز نشسته بودند دارای چنین نتایجی بودند:

  • زمانی که مردم روزانه 8 ساعت نشستند فشارخون سیستولیکشان(رقم بالایی فشار سنج) 120mmHg بود.
  • وقتی افراد روزی نیم‌ساعت پیاده‌روی صبحگاهی داشتند فشارخون 3.4mmHg افت کرد.
  • زمانی که افراد علاوه بر نیم‌ساعت، هر نیم‌ساعت دیگر هم سه دقیقه پیاده‌روی کردند فشارخون 1.7mmHg دیگر هم کمتر شد که البته این کاهش بیشتر در زنان دیده شد.

تفسیر محققین

محققین بر اساس شواهد و آزمایش‌ها به این نتیجه رسیدند که پیاده‌روی می‌تواند مانند داروی کاهش فشارخون عمل کند! این به پزشکان کمک می‌کند که برای کاهش فشارخون بیماران، برنامه‌ریزی خوبی داشته باشند.

سال‌های سال است که می‌دانیم ورزش و فعالیت بدنی به کنترل فشارخون و سلامت بدن کمک می‌کند. بنا به تحقیقات، سی دقیقه پیاده‌روی در ابتدای روز کمک می‌کند که فرد در طول باقی روز فشارخون پایین‌تر و در نتیجه حال بهتری داشته باشد.

جالب‌تر آن که افراد، خصوصا زنان علاوه بر این، در پیاده‌روی صبحگاهی می‌توانند بعد از هر نیم ساعت استراحت از جای خود برخاسته و با سه دقیقه پیاده‌روی به سلامت بیشتر خود کمک کنند. این برنامه خصوصا برای کارمندان و افرادی که ساعت طولانی می‌نشینند نیز بسیار مفید خواهد بود.

با همه‌ی این تفاسیر این پژوهش محدودیت‌هایی دارد و نمی‌توان به صراحت گفت که پیاده‌روی در مقایسه با داروهای فشارخون تا چه حد کارامدتر می‌باشد. بنابراین نباید افراد مبتلا به فشارخون بالا، پیاده‌روی و ورزش را جایگزین دارو کنند. قطع دارو بدون مشورت با پزشک می‌تواند خطرناک و حتی کشنده باشد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.nhs.uk/news/lifestyle-and-exercise/morning-walks-and-frequent-breaks-good-drugs-blood-pressure/

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
زهره دباغ

زهره دباغ

ترجمه کلمات جدید برای من مثل سرک کشیدن به دنیای جدید دیگری است. هیجان‌انگیز و چالش برانگیز