رحم جایگزین یا رحم اجاره‌ای چیست؟

رحم اجاره‌ای (Surrogacy) یا مادر جایگزین

سارا جسیکا پارکر، نیل پاتریک و جیمی فالون چه مشترکاتی دارند؟ همه مشهور هستند و از رحم جایگزین استفاده کرده‌اند. این روزها روش‌های بسیاری برای فرزند داشتن وجود دارد و با پیشرفت تکنولوژی گزینه‌ها هم بیشتر می‌شوند.

هنوز هم اختلاف نظرها و ابهاماتی در مورد استفاده از رحم اجاره‌ای یا مادر جایگزین وجود دارد. گزینه‌ی مادر جانشین یا رحم اجاره‌ای مدت‌ها است که برای زوجین خواهان فرزند که بنا به دلایل مختلف نیاز به آن دارند مطرح می‌شود و با شرایط خاص در کشور قانونی است.

اگر شما هم به این گزینه فکر می‌کنید با خواندن این مقاله اطلاعات سودمندی به دست خواهید آورد.

رحم اهدایی یا اجاره‌ای چیست؟

به دو صورت وجود دارد:

یکی این که زن دیگری با اسپرم همسر شما یا اسپرم اهدایی باردار می‌شود و تا زمان تولد نوزاد را در رحم خود حمل می‌کند. حاملگی توسط تکنیکی به نام لقاح آزمایشگاهی یا همان آی وی اف انجام می‌شود و جنین در رحم مادر جایگزین قرار داده می‌شود. در این حالت مادر جایگزین مادر بیولوژیک نوزاد است.

در حالت دیگر تخمک زن با اسپرم همسر خود یا در صورت نبود اسپرم در همسر اسپرم اهدایی در آزمایشگاه لقاح پیدا می‌کند و در رحم مادر جایگزین قرار می‌گیرد. در این حالت مادر جایگزین هیچ رابطه ژنتیکی با نوزاد نخواهد داشت. و مادر بیولوژیک همان زنی که از تخمک اون استفاده شده است.

معمولا افراد بیشتر تمایل دارند از تخمک خود استفاده کنند تا مادر بیولوژیک نوزاد باشند مگر در مواردی که زن تخمک ندارد یا تخمک با کیفیت ندارد.

چه زمانی از رحم اجاره‌ای استفاده می‌شود؟

  • زمانی که زن دارای مشکلات پزشکی در رحم خود باشد
  • زن به واسطه جراحی رحم خود را برداشته است
  • شرایطی که بارداری برای زن غیر ممکن یا خطرناک باشد مانند بیماری‌های شدید قلبی

اگر شما و همسرتان با انواع تکنیک‌های کمک باروری مانند آی وی اف و غیره موفق به بارداری نشدید می‌توانید به این گزینه هم فکر کنید. پیدا کردن مادر جایگزین در هر کشوری قوانین خود را دارد. بهتر است قبل از اقدام در مورد شرایط و قوانین آن در کشور تحقیق  کنید.

مراکز درمان ناباروری در ایران این مادر‌های جایگزین را به افراد واجد شرایط معرفی می‌کنند. قبل از انتخاب این روش حتما مسایل مالی و حقوقی و عاطفی را مد نظر داشته باشید.

شرایط مادر جایگزین

کارشناسان در مورد چند نکته درباره نحوه انتخاب مادر جایگزین اتفاق نظر دارند:

  • حداقل سن 21 سال باشد و حداکثر 45 سال. این محدوده سنی در کشورهای مختلف متفاوت است.
  • قبلا حداقل یک نوزاد سالم به دنیا آورده باشد و خطرات و مشکلات بارداری و زایمان و مشکلات پیوند عاطفی با نوزاد را درک کند. باید کم‌تر از 5 زایمان طبیعی و دو زایمان سزارین انجام داده باشد.
  • معاینه روان شناختی توسط یک متخصص بهداشت روان. داوطلب رحم اجاره‌ای باید سبک زندگی سالم و مورد قبولی داشته باشد. بناید از مواد مخدر و الکل استفاده کند.
  • در مورد نقش و مسولیت‌های او در دوران بارداری و بعد از زایمان با شما قرار داد بنویسید

زنی که می‌خواهد به عنوان مادر جایگزین انتخاب شود باید آزمایشات پزشکی بدهد تا مشخص شود که آیا می‌تواند یک بارداری سالم را پشت سر بگذارد؟ باید بیماری‌هایی مانند هپاتیت B ‌و هپاتیت C، ایدز، سیفلیس و... مورد بررسی قرار بگیرد.

هم‌چنین باید مادر جایگزین از نظر سرخک، سرخجه و آبله مرغان ایمنی داشته باشد. مادر جایگزین باید در تمام طول بارداری تا زایمان تحت نظر متخصص باشد.

والدینی هم که متقاضی رحم اجاره‌ای دارند باید از نظر تاریخچه سلامت، آزمایشات مربوط به لقاح آزمایشگاهی، بیماری‌های عفونی، بیماری‌های ژنتیک مورد بررسی قرار بگیرند. بهتر است والدین متقاضی هم از نظر اعتیاد بررسی شوند.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/guide/using-surrogate-mother
  2. https://www.healthline.com/health/pregnancy/surrogate-mother

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
زهره دباغ

زهره دباغ

ترجمه کلمات جدید برای من مثل سرک کشیدن به دنیای جدید دیگری است. هیجان‌انگیز و چالش برانگیز