آنژین یا درد قفسه سینه، زنگ خطری برای سلامت قلب

آشنایی با آنژین (Angina) یا درد قفسه سینه

آنژین، درد قفسه سینه است که در اثر کم شدن جریان خون به سمت عضلات قلب ایجاد می‌گردد، قلب به اکسیژنی که توسط خون حمل می‌شود نیاز مبرم دارد و در اثر بیماری قلبی این خون‌رسانی مختل می‌گردد. آنژین معمولا به خودیِ خود تهدید کننده و ترسناک نیست بلکه نشانه و زنگ خطریست که نشان می‌دهد شما در معرض سکته قلبی و مغزی هستید!

درد قفسه سینه معمولا به سرعت رفع می‌شود، اما ممکن است آتش زیر خاکستر باشد و زنگ خطری  است برای بیماری‌های خطرساز قلب و عروق. به محض تجربه درد قفسه سینه با پزشک مشورت کنید تا علت مشخص شود و بتوانید از وقوع حمله قلبی و مغزی جلوگیری کنید.

گرفتگی عروق قلب، آنژین یا درد قفسه سینه

برای پیشگیری از حمله قلبی می‌توانید کارهای زیادی انجام دهید، معمولا دارو درمانی به همراه تغییر سبک زندگی می‌تواند کنترل کننده و موثر باشد. اگر مشکل شدیدتر باشد به جراحی هم نیاز خواهید داشت، یا استفاده از لوله باریکی برای باز کردن رگ‌های خونی.

انواع درد قفسه سینه یا آنژین

1- درد قفسه سینه پایدار و ثابت

متداول‌ترین نوع درد قفسه سینه است. فعالیت بدنی و فشار روانی می‌تواند ایجاد کننده آن باشد. معمولا چند دقیقه طول می‌کشد و زمانی که استراحت کنید از بین می‌رود. این حمله قلبی نیست اما یک هشدار است که احتمال حمله قلبی در شما بالاست. در صورت مواجهه با این حالت با پزشک‌تان صحبت کنید

2- درد قفسه سینه ناپایدار

می‌تواند در زمان استراحت و حتی زمانی که فعالیت بدنی ندارید، رخ دهد. این نوع درد قفسه سینه از بقیه خطرناک‌تر است. این درد می‌تواند قوی و طولانی‌مدت باشد و بارها به سراغ‌تان بیاید. می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که دچار حمله قلبی شده‌اید بنابراین به محض تجربه این درد فوری به پزشک مراجعه کنید.

3- درد قفسه سینه پریز متال

نادر است و معمولا در هنگام خواب و استراحت رخ می‌دهد، رگ‌های خونی ناگهان تنگ و باریک می‌شوند. این حالت می‌تواند بسیار دردناک باشد و باید درمان شود.

نشانه‌های آنژین و درد قفسه سینه

 • تیر کشیدن
 • سوزش
 • ناراحتی
 • احساس پُری و سنگینی در قفسه سینه
 • فشار
 • انقباض

ممکن است در پشت قفسه سینه احساس درد داشته باشید، اما این درد به شانه‌ها، گردن، بازوها، فَک و پشت سرایت می‌کند. معمولا مردان در قفسه سینه، گردن و شانه‌ها احساس درد می‌کند، زنان در ناحیه شکم، گردن، فک و پشت.

عوامل ایجاد کننده درد قفسه سینه چیست؟

 • انسداد در یک رگ اصلی شُش‌ها
 • یک قلب ضخیم شده یا بزرگ شده (کاردیومیوپاتی)
 • باریک شدن یک دریچه در بخش اصلی قلب (تنگی آئورت)
 • تورم کیسه دور قلب (پریکاردیت)
 • پاره شدن دیواره آئورت ( بزرگ‌ترین رگ بدن)

پرسش هایی که بهتر است از پزشک خود بپرسید

 1. آیا نیاز به معاینات و آزمایشان بیشتری دارم؟
 2. درد قفسه سینه من از کدام نوع است؟
 3. آیا من دچار آسیب قلبی هستم؟
 4. چه درمانی برای من تجویز می‌کنید؟
 5. چطور می‌توانم از وقوع حمله قلبی جلوگیری کنم؟
 6. چه فعالیت‌هایی نباید انجام دهم؟
 7. آیا تغییر رژیم غذایی روزانه می‌تواند به من کمک کند؟

درمان آنژین (درد قفسه سینه)

درمان درد قفسه سینه بستگی به شدت و نوع آن دارد. در مورد افرادی آنژین خفیف دارند دارو و تغییر سبک زندگی می‌تواند به گردش خون بهتر و بهبود نشانه‌ها کمک کند. ممکن است پزشک برای موارد زیر دارو تجویز کند:

 • گشاد کردن رگ‌های خونی برای بهبود جریان خون به قلب
 • کاهش ضربان قلب
 • شل کردن رگ‌های خونی بری بهبود جریان خون به قلب
 • جلوگیری از لخته شدن خون

در صورتی که داروها کافی نباشند، لازم است رگ‌های مسدود با جراحی باز شوند.

انواع جراحی‌ها برای باز کردن رگ‌های مسدود

1- آنژیوپلاستی

آنژیوپلاستی برای درمان آنژین یا درد قفسه سینه

پزشک یک لوله باریک و کوچک را که درونش بالن قرار دارد، از راه یک رگ خونی به سمت قلب شما وارد می‌کند. سپس بالن را در داخل رگ خونی مسدود شده باد می‌کند و در نتیجه رگ باز می‌شود و دوباره جریان خود برقرار می‌گردد.

این لوله ریز و کوچک که استنت نامیده می‌شود ممکن است برای باز نگه داشتن رگ باریک شده، داخل آن باقی گذاشته شود. این لوله معمولا دائمی و فلزی است. ممکن است این لوله از جنس موادی باشد که به مرور زمان توسط بدن جذب شود. برخی از آن‌ها شامل داروهایی است که از انسداد مجدد رگ خونی جلوگیری می‌کند. این جراحی معمولا کمتر از 2 ساعت زمان می‌برد و یک شب در بیمارستان بستری می‌شوید.

2- جراحی بایپس یا بایپس عروق کرونری (CABG)

در این نوع عمل جراحی، پزشک رگ‌های خونی سالم را از بخش‌های دیگر بدن بر می‌دارد و از آن به جای رگ‌های باریک و مسدود شده استفاده می‌کنند. مدت بستری شدن در این روش در حدود یک هفته است، به مدت یک تا دو روز تحت مراقبت شدید خواهید بود تا پرستاران از نزدیک ضربان قلب، فشارخون و سطح اکسیژن شما را کنترل کنند.

چگونه برای جلوگیری از آنژین و درد قفسه سینه از خودمان مراقبت کنیم؟

همچنان می‌توانید یک زندگی فعال داشته باشید ولی باید به ندای بدن‌تان گوش فرا دهید! هر زمان احساس درد داشتید دست از فعالیت بردارید و استراحت کنید. عوامل ایجاد کننده درد قفسه سینه در خود را بشناسید مثلا استرس یا ورزش شدید.

در صورت تکرار درد قفسه سینه با پزشک‌تان برای ادامه روند درمان، تغییر داروها یا آزمایشات جدید و روش‌های درمانی جدید مشورت کنید. آنژین یک نشانه و زنگ خطر شوم و تهدید کننده است و باید خطرات احتمالی در نظر گرفته شود.

تغییرات سبک زندگی برای محافظت از قلب در برابر آنژین

سیگار نکشید، سیگار کشیدن به رگ‌های خونی آسیب می‌زند و احتمال سکته قلبی را افزایش می‌دهد. یک رژیم غذایی مناسب برای قلب داشته باشید، تا فشارخون و کلسترول بالایی نداشته باشید که بالا بودن این دو احتمال سکته قلبی و بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد، میوه و سبزی فراوان بخورید، غلات کامل، ماهی و گوشت بدون چربی و غذاهای کم‌چرب و کم‌نمک برای شما مفید خواهد بود

از روش‌های کاهش استرس مثل نفس عمیق، مراقبه و مدیتیشن استفاده کنید. بیشتر روزهای هفته ورزش کنید. به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید.

توصیه‌هایی در رابطه با درد قفسه سینه یا آنژین

درد قفسه سینه احتمال وقوع سکته قلبی را بالا می‌برد ولی قابل درمان است. آن را به عنوان یک زنگ خطر در نظر بگیرید و تصمیمات هوشمندانه اتخاد کنید. با افراد دیگری که آن را تجربه کردند در ارتباط باشید و راه‌های کنترل آن را بیاموزید تا حس بهتری داشته باشید. به افراد خانواده در مورد درد قفسه سینه خود اطلات دهید تا بتوانند کمک‌تان کنند.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.webmd.com/heart-disease/heart-disease-angina
 2. https://medlineplus.gov/angina.html

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
زهره دباغ

زهره دباغ

ترجمه کلمات جدید برای من مثل سرک کشیدن به دنیای جدید دیگری است. هیجان‌انگیز و چالش برانگیز