آیا پرولاپس یا افتادگی دریچه میترال می‌تواند باعث مرگ ناگهانی شود؟

بیماری پرولاپس یا افتادگی دریچه میترال Mitral Valve Prolapse چیست؟

این بیماری زمانی رخ می‌دهد که لت‌های دریچه میترال در بین دهلیز و بطن چپ قرار گرفته‌اند و باعث باز شدن یک طرفه این دریچه می‌شوند که با هر تپش قلب، بیشتر به درون دهلیز خم می‌شوند. این شرایط گاهی اوقات باعث نشتی دریچه و پس زدن خون از بطن به دهلیز چپ می‌گردد.

در بیشتر افراد این شرایط تهدید کننده حیات نبوده و به درمان و یا تغییر در سبک زندگی نیاز ندارند. با این وجود برخی نیز به درمان نیاز خواهند داشت.

بیماری پرولاپس یا افتادگی دریچه میترال

علائم

اگرچه پرولاپس دریچه میترال معمولا یک اختلال برای تمام طول عمر است، اما بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری هرگز علائمی را از خود نشان نمی‌دهند. گاها برخی از افراد از وجود این بیماری در خود بی‌خبرند.

هنگامی علائم بروز پیدا می‌کند که خون به عقب پس زده و احتمال نارسایی هم ممکن است وجود داشته باشد. علائم پرولاپس دریچه میترال می‌تواند به طور گسترده از یک نفر به فرد دیگر متفاوت باشند. آن‌ها اغلب خفیف بوده و به تدریج گسترش می‌یابند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ضربان قلب سریع یا نامنظم (آریتمی)
 • احساس سبکی سر یا سرگیجه
 • تنگی نفس یا دشواری در تنفس، اغلب هنگام دراز کشیدن به پشت و یا در طول فعالیت بدنی
 • خستگی
 • درد قفسه سینه که به وسیله حمله قلبی یا بیماری عروق کرونر ایجاد نمی‌شود.

عوامل خطرساز

پرولاپس دریچه میترال می‌تواند در هر فردی با هر سنی ایجاد شود. علائم جدی پرولاپس دریچه میترال اغلب در مردان بالای 50 سال دیده می‌شود. پرولاپس دریچه میترال می‌تواند در خانواده‌ها وجود داشته باشد و ممکن است به چند شرایط دیگر مرتبط باشد، از قبیل:

 • سندرم مارفان
 • سندرم اهلرز-دانلوس
 • ناهنجاری ابشتین
 • دیستروفی عضلانی
 • بیماری گریوز
 • اسکولیوز

بیماری پرولاپس یا افتادگی دریچه میترال

عوارض جانبی

اگر چه اکثر افراد مبتلا به پرولاپس میترال هیچ مشکلی ندارند، با این وجود ممکن است در برخی افراد، عوارضی رخ دهد. این عوارض ممکن است شامل موارد زیر گردند:

نارسایی دریچه میترال

نارسایی دریچه میترال شایع‌ترین عارضه‌ای که در آن بدلیل عدم کفایت کافی دریچه، خون به داخل دهلیز سمت چپ پس زده می‌شود. مذکر بودن یا داشتن فشارخون بالا، این احتمال را افزایش می‌دهد. اگر افتادگی زیاد باشد احتمال عمل جراحی برای تعویض دریچه و یا سایر اقدامات برای پیشگیری از نارسایی قلبی وجود خواهد داشت.

مشکلات ریتم قلب (آریتمی)

ریتم‌های قلبی نامنظم اغلب در حفره‌های بالایی قلب رخ می‌دهند. آن‌ها ممکن است ناخوشایند باشند اما معمولا تهدیدکننده حیات به حساب نمی‌آیند. افرادی که دارای نارسایی دریچه میترال شدید یا انحنای شدید دریچه میترال خود هستند در معرض خطر مشکلات ریتمی می‌باشند که می‌توانند جریان خون قلبی را تحت تأثیر قرار دهند.

عفونت قلب (اندوکاردیت)

داخل قلب توسط یک غشای نازک به نام اندوکاردیوم پوشانده شده است. اندوکاردیت عفونت این پوشش داخلی است. احتمال بروز اندوکاردیت توسط یک باکتری در یک دریچه میترال غیرطبیعی به مراتب افزایش می‌یابد که می‌تواند آسیب وارده به دریچه میترال را دو چندان کند.

افرادی که در معرض خطر ابتلا به اندوکاردیت هستند ممکن است قبل از برخی از اقدامات دندانی و پزشکی برای کاهش خطر بروز عفونت، تحت درمان با آنتی بیوتیک‌ها قرار بگیرند.

تشخیص

پزشک قلب و عروق می‌تواند این شرایط را در هر سنی تشخیص دهد برای تشخیص از یک معاینه بالینی معمولی و یا در صورت نیاز تست‌های اکوکاردیوگرام برای بررسی حفره‌های قلبی و یا نوار قلب استفاده خواهد کرد.

بیماری پرولاپس یا افتادگی دریچه میترال

درمان

برخی از بیماران با توجه به علائم‌شان نیازی به استفاده از دارو نخواهند داشت و برخی براساس تجویز پزشک باید پرهیزات دارویی خاص، فعالیت‌های بدنی و یا رژیم غذایی برای جلوگیری از بروز شرایط پیچیده‌تر را مد نظر داشته باشند.

برخی از بیماران در مورد شرایط خود بسیار نگرانند، اینکه آیا احتمال حمله قلبی و یا مرگ ناگهانی در آن‌ها وجود خواهد داشت یا نه؟ پزشکان با دادن اطلاعات بسیار گسترده، می‌توانند به مدیریت بهتر شرایط موجود کمک کنند. بهتر است بدانید با این که امکان مرگ ناگهانی وجود دارد، ولی محتمل نیست و تنها در صورت داشتن شرایط پیچیده این اتفاق خواهد افتاد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/mitral-valve-prolapse/symptoms-causes/syc-20355446
 2. http://mvpresource.com/can-mitral-valve-prolapse-cause-sudden-death/

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article