آشنایی با خواص شگفت‌انگیز خرمالو و تاثیرات آن بر سلامت بدن

با خواص خرمالو آشنا شوید

خرمالو میوه‌ای خوشمزه است که منافع زیادی برای بدن انسان دارد. خرمالو می‌تواند به ترمیم سریع‌تر بدن کمک کند، باعث کاهش وزن شود، التهاب را کمتر نماید و جریان خون در بدن را بیشتر کند. انواع مختلفی از خرمالو وجود دارد که در گروه‌های مختلفی همچون خرمالوی ژاپنی، خرمالوی آمریکایی، خرمالوی سیاه و خرمالوی هندی طبقه‌بندی می‌شوند. تمامی این خرمالوها ارزش تغذیه‌ای مشابهی دارند و می‌توانند مزایای بسیار زیادی برای سلامتی بدن داشته باشند فقط برخی از موارد همچون محتوای فیبر و ترکیبات آلی در برخی از آن‌ها متفاوت است.

اگرچه خرمالو از میوه‌های بومی چین است اما در عرض صد سال گذشته این میوه به کشورهای دیگر نیز توسعه پیدا کرده است. این موضوع نشان می‌دهد مردم کشورهای مختلف جهان از سال‌ها پیش از این میوه استفاده می‌کردند.

ارزش غذایی میوه خرمالو چه مقدار است

این میوه سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی زیر است:

خرمالو هم‌چنین شامل ترکیبات آلی همچون کاتچین، گالوکاتچین، بتولینیک اسید و ترکیبات کارتنوئیدی مختلف است.

برای پیشگیری از سرطان خرمالو مصرف کنید

این میوه کوچک و خوشمزه سرشار از عوامل ضد سرطانی و آنتی اکسیدان است که می‌تواند توانایی بدن برای مبارزه با رادیکال‌های آزاد را تقویت کند و سلامت کلی بدن را بهبود ببخشد و در برابر بیماری‌های مختلفی از بدن محافظت کند.

رادیکال‌های آزاد محصولات فرعی متابولسیم سلولی هستند که می‌توانند سلول‌های سالم را به سلول‌های سرطانی تبدیل کنند و به اندام‌های مختلف آسیب برسانند. خرمالو سطح بالایی از ویتامین‌های C و A و نیز ترکیبات فنولی همچون کاتچین و گالو کاتچین را دارد که می‌توانند از انواع محتلفی از سرطان پیشگیری کنند. به همین خاطر اضافه کردن خرمالو به رژیم غذایی می‌تواند شما را در برابر سرطان‌های مختلف مصون دارد.

تقویت ایمنی بدن با مصرف خرمالو

این میوه به خاطر وجود ویتامین C، می‌تواند قدرت سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. خرمالو یکی از میوه‌هایی است که سطح ویتامین C بالایی دارد و یک عدد از آن می‌تواند نیاز روزانه بدن به این ویتامین را برآورده کند. ویتامین C سیستم ایمنی را تحریک می‌کند و تولید گلبول‌های سفید خون را افزایش می‌دهد. همانطور که می‌دانید گلبول‌های سفید اولین خط دفاعی در برابر عفونت‌های میکروبی، قارچی و ویروسی است.

تضمین سلامت دستگاه گوارش با مصرف خرمالو

خرمالو نیز همانند سایر میوه‌ها منبع خوبی از فیبر است. این میوه می‌تواند ۲۰ درصد از نیاز روزانه بدن به فیبر را تامین کند. فیبر به بدن کمک می‌کند مواد غذایی را به شیوه موثرتری پردازش کند. فیبر این کار را از طریق تحریک حرکات روده برای انتقال غذا از سیستم گوارش، تحریک ترشح صفرا و مایع گوارشی و تسکین نشانه‌های اسهال و یبوست انجام می‌دهد.

به طور کلی میوه‌های غنی از فیبر همچون خرمالو می‌توانند سلامت سیستم گوارش را افزایش دهند و از بدن در برابر بیماری‌هایی همچون سرطان روده و سایر بیماری‌ها محافظت کنند. هم‌چنین این ماده می‌تواند به کاهش وزن افراد کمک کند.

جلوگیری از رشد تومورها با مصرف خرمالو

به همراه خاصیت آنتی اکسیدانی موجود در این میوه که می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد، این میوه خطر توسعه تومورها را نیز می‌تواند کاهش دهد. همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، خرمالو حاوی بتولینیک اسید است که ترکیب ضد توموری محسوب می‌شود. همین امر می‌تواند جلوی توسعه تومورها را در بدن بگیرد.

خواص خرمالو برای پیشگیری از پیری زودرس

خرمالو غنی از ویتامین‌های مختلفی است که از جمله آن‌ها می‌توان به ویتامین A، بتاکاروتن، لوتئین، لیکوپن و کریپتوزانتین اشاره کرد. این ویتامین‌ها به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل می‌کنند و می‌توانند استرس اکسیداتیو را کاهش دهند و از بروز نشانه‌های پیری زودرس همچون چین و چروک، لکه‌های مرتبط با افزایش سن، بیماری آلزایمر، خستگی، از دست دادن بینایی، ضعف عضلانی و سایر شرایط جلوگیری کنند.

تقویت کننده بینایی و خرمالو

ترکیباتی که در خرمالو یافت می‌شود مزایای تایید شده‌ای برای سلامت چشم‌ها دارد. زآگزانتین (عضوی از ویتامین ب کمپلکس) که در خرمالو یافت می‌شود می‌تواند به خاطر رفتار آنتی اکسیدانی خود، سلامت چشم را بهبود ببخشد. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد این ترکیب قادر است دژنراسیون ماکولا را کاهش دهد، آب مروارید را کمتر نماید و جلوی کوری شبانه را بگیرد.

خرمالو یک کنترل کننده فشارخون طبیعی است

پتاسیم ماده معدنی دیگری است که در خرمالو یافت می‌شود. این ماده به عنوان وازودیلاتور عمل می‌کند و فشارخون را پایین می‌آورد. همین امر موجب می‌شود جریان خون به سایر قسمت‌های بدن افزایش پیدا کند. فشارخون پایین باعث کاهش فشار بر روی سیستم قلبی عروفی می‌شود و جلوی بیماری‌های قلبی مختلفی را می‌گیرد.

تنظیم جریان خون با مصرف خرمالو

پتاسیم علاوه بر اینکه فشارخون را پایین می‌آورد می‌تواند منبع خوبی برای مس باشد که عنصر ضروری در ایجاد گلبول‌های قرمز جدید است. بدون مس، شما نمی‌توانید مواد ضروری برای ایجاد هموگلوبین بیشتر را کنترل کنید. جریان افزایش یافته گلبول‌های قرمز سالم، عملکرد شناختی، تن عضلانی، متابولیسم و سطح انرژی را بهبود می‌بخشد و ترمیم زخم را آسان‌تر می‌سازد.

توجه داشته باشید که خرمالو می‌تواند فشارخون را به طور قابل توجهی کاهش دهد. اگر دچار کم فشاری خون هستید از خوردن آن اجتناب کنید. در غیر این صورت می‌توانید از خوردن این میوه لذت ببرید.

بهبود فعالیت متابولیک و خرمالو

خرمالو حاوی عناصر ویتامین ب کمپلکس همچون فولیک اسید و تیامین است که همه آن‌ها برای فرآیندهای آنزیمی و عملکرد متابولیسم ضروری هستند. این عناصر شما را مطمئن می‌سازد که عملکرد سیستم بدن به درستی انجام می‌شود و متابولیسم افزایش پیدا می‌کند. خرمالو می‌تواند سطح انرژی را افزایش دهد، تن عضلانی را بیشتر کند و گوارش را بهبود ببخشد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. http://www.majalesalamat.com/nutrition/foodbenefits/persimmons/
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Persimmon
  3. https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/persimmons.html

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
رامین حسین‌زاده

رامین حسین‌زاده

رامین حسین زاده
ramin hoseyn zadeh