شکلات تلخ برای سلامت شما مفید است! با خواص بی‌نظیر آن آشنا شوید

خواص بی‌نظیر شکلات تلخ

شکلات تلخ سرشار از مواد مغذی است که می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی وضعیت سلامت شما داشته باشد. این ماده که از دانه‌های درخت کاکائو تهیه می‌شود بهترین منبع آنتی اکسیدان بر روی کره زمین است! مطالعات نشان داده که شکلات تلخِ با کیفیت (و البته نه آن چرندیاتی که پر از شکر هستند) می‌تواند وضعیت سلامت شما را بهبود بخشد و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را در شما کاهش دهد.

شکلات تلخ، ماده‌ای سرشار از مواد مغذی

اگر شکلات تلخ خریداری شده توسط شما کیفیت لازم را داشته باشد و شامل مقدار زیادی از پودر کاکائو باشد، سرشار از مواد مغذی است. این مواد مغذی شامل مقادیر زیادی از فیبرهای قابل حل و مواد معدنی هستند. هر ۱۰۰ گرم شکلات تلخ با ۷۰-۸۵٪ پودر کاکائو دربردارنده مواد عناصر زیر است:

  • ۱۱ گرم فیبر
  • ۶۷٪ آهن
  • ۵۸٪ منیزیم
  • ۸۹٪ مس
  • ۹۸٪ منگنز
  • و مقدار زیادی پتاسیم، فسفر، روی و سلنیوم

البته که شما نمی‌توانید هر روز ۱۰۰ گرم شکلات تلخ مصرف کنید، زیرا این مقدار شکلات علاوه بر اینکه دارای عناصری بیش از حد مورد نیاز روزانه بدن شما است دارای ۶۰۰ کالری و البته اندکی شکر نیز می‌باشد. بهتر است از این ماده غذایی ارزشمند به اندازه مناسب مصرف کنید.

قابل ذکر است که اسید چرب کاکائو و شکلات تلخ نیز برای بدن بسیار مفید هستند. در کنار تمام این مواد، شکلات تلخ دارای قدری کافئین نیز است، اما مقدار آن به میزانی نیست که بتواند شما را در هنگام شب بیدار نگه دارد، زیرا مقدار کافئین شکلات تلخ در مقایسه با قهوه بسیار کم است.

شکلات تلخ، منبعی سرشار از آنتی اکسیدان

ORAC که مخفف "ظرفیت جذب اکسیژن رادیکال" است مقیاسی است برای اندازه‌گیری فعالیت آنتی اکسیدان موجود در ماده غذایی. در آزمایشی، محققان یک دسته رادیکال آزاد (با اثرات منفی) در برابر نمونه‌هایی از مواد غذایی قرار دادند و مشاهده کردند که آنتی اکسیدان با چه مهارتی می‌تواند رادیکال‌های آزاد را خلع سلاح کند.

شکلات تلخ سرشار از ترکیباتی است که موجب فعال‌سازی فعالیت‌های بیولوژیکی و عملکرد آن‌ها به عنوان آنتی اکسیدان می‌شوند. این ترکیبات عبارتند از: پلی فنول‌ها، فلاونول‌ها و کاتچین (ماده موثر در چای سبز).

شکلات تلخ یک بهبود دهنده طبیعی برای جریان خون

فلاونول موجود در شکلات تلخ می‌تواند اندوتلیوم قلب را تحریک کند و در نتیجه نیتریک اکسید تولید شود. یکی از عملکردهای نیتریک اکسید، فرستادن سیگنال‌هایی به قلب است که موجب آرام‌سازی آن می‌شوند، در نتیجه مقاومت در مقابل جریان خون کاهش می‌یابد و در نهایت موجب کاهش فشارخون می‌شود.

مطالعات بسیاری نشان داده است که شکلات تلخ و پودر کاکائو می‌تواند جریان خون را کاهش دهد و موجب کاهش فشارخون شود.

افزایش HDL (کلسترول خوب) و محافظت از LDL در برابر اکسیداسیون

مصرف شکلات تلخ می‌تواند فاکتورهای تاثیرگذار بر بیماری‌های قلبی را کاهش دهد. در یک مطالعه مشخص شد پودر کاکائو تاثیر چشمگیری بر کاهش کلسترول بد (LDL) اکسید شده دارد. هم‌چنین این ماده باعث افزایش میزان HDL (کلسترول خوب) و کاهش میزان LDL (کلسترول بد) می‌شود.

LDL اکسید شده همان کلسترول بدی است که با رادیکال‌های آزاد واکنش داده و ترکیبی به مراتب مضرتر برای بدن ایجاد کرده است. LDL اکسید شده می‌تواند به تنهایی به بافت‌های مختلف، از جمله قلب، آسیب وارد کند.

ذرات شکلات تلخ با داشتن مقدار زیادی آنتی اکسیدان‌های قوی وارد جریان خون می‌شوند و از لیپوپروتئین‌ها در برابر اکسید شدگی محافظت می‌کنند. این ماده غذایی هم‌چنین موجب کاهش مقاومت انسولین نیز می‌شود، که یکی دیگر از عوامل آسیب‌رسان به بافت قلب و هم‌چنین عامل بیماری دیابت است.

کاهش احتمال بروز بیماری‌های قلبی با مصرف شکلات تلخ!

همانطور که گفته شد ترکیبات موجود در شکلات تلخ به میزان زیادی از LDL در برابر اکسید شدگی محافظت می‌کنند. در طولانی مدت، این مسئله موجب کاهش انباشت کلسترول در عروق می‌شود که در نهایت با کاهش میزان بروز بیماری‌های قلبی همراه است. در حقیقت مطالعات و مشاهدات طولانی مدت نشان دهنده تاثیرات چشمگیر در این زمینه بوده‌اند.

در یک مطالعه که بر روی 470 مرد بالغ صورت گرفت، مشخص شد که مصرف شکلات تلخ طی 15 سال تا 50% موجب کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی می‌شود.

شکلات تلخ از پوست شما در برابر آفتاب محافظت می‌کند

ترکیبات موجود در شکلات تلخ برای پوست شما بسیار مفید است. فلاونل موجود در این ماده غذایی از پوست در برابر آفتاب محافظت می‌کند، جریان خون را در پوست افزایش می‌دهد و چگالی و آب‌رسانی به پوست را نیز ارتقا می‌دهد.

ترکیبات موجود در شکلات تلخ می‌تواند موجب خنثی‌سازی اشعه ماورابنفش خورشید شوند. اما این عمل به سرعت اتفاق نمی‌افتد. بلکه ممکن است چند روز یا چند هفته زمان ببرد. بنابراین اگر قصد دارید به ساحل بروید بهتر است از چند هفته قبل شروع به خوردن شکلات تلخ با میزان فلاونول بالا کنید.

شکلات تلخ و بهبود عملکرد مغز

در مطالعه‌ای که بر روی افراد داوطلب صورت گرفت مشخص شد که مصرف شکلات تلخ سرشار از فلاونل به مدت پنج روز موجب افزایش جریان خون در مغز شده است. هم‌چنین مصرف شکلات تلخ موجب بهبود عملکرد تشخیص در افراد بزرگسال می‌شود. ترکیبات موجود در شکلات تلخ با تحریک کافئین و توبرومین به بهبود عملکردهای کوتاه مدت مغز  کمک می‌کنند.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/7-health-benefits-dark-chocolate

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سارا خانی

سارا خانی

کارشناس میکروبیولوژی

Microbiology expert