5 عادت سودمند برای سلامتی که می‌تواند 10 سال به عمرتان بی‌افزاید

به این 5 عادت سودمند برای سلامتی توجه کنید و یک دهه بیشتر عمر کنید

افرادی که در بزرگسالی این 5 عادت سلامتی و تندرستی را رعایت می‌کنند، بیش از یک دهه به طول عمر خود می‌افزایند! این 5 عادت سودمند عبارتند از:

 1. عدم استعمال دخانیات و سیگار
 2. تناسب اندام و وزن مناسب
 3. انجام حداقل روزی سی دقیقه ورزش ملایم و متوسط
 4. داشتن رژیم غذایی مناسب با مقدار کافی سبزیجات، میوه‌ها و غلات کامل و هم‌چنین کاهش مصرف گوشت قرمز، چربی و شکر
 5. عدم مصرف نوشیدنی‌های الکلی

این 5 عادت بر اساس مطالعات انجام گرفته توسط 123 هزار متخصص سلامت در طی 30 سال به دست آمده است. شرکت کنندگانی که در طول مطالعه هر پنج مورد را رعایت کردند، نسبت به افرادی که هیچ یک از موارد را رعایت نکردند در حدود 74% دچار مرگ و میر شدند.

زنان با این عادات سلامتی در حدود 14 سال و مردان در حدود 12 سال بیشتر از همتایان خود که این عادات را رعایت نکردند عمر کردند! این نتایج ما را در مورد سودمند بودن این عادت‌ها و لزوم گنجاندن‌شان در سبک زندگی مصمم‌تر می‌کند.

اگر شما تا امروز عادت‌ها و سبک زندگی ناسالمی داشتید، نمی‌توان یک شبه آن را به عادت‌های سودمند و سالم تبدیل کرد! در ابتدا بر روی یک عادت سودمند تمرکز کنید و آن را با تمرین و تکرار در خود نهادینه کنید سپس به مرور به تعداد این عادت‌های سودمند بی‌افزایید و یا حتی همه‌ی آن‌ها را در زندگی خود بگنجانید.

برای مثال اگر سیگار کشیدن را ترک کنید در خود توان و تمایل بیشتری برای ورزش کردن احساس خواهید کرد. خوشبختانه مطالعات نشان می‌دهد که انجام هر یک از این 5 عادت به تنهایی به افزایش طول عمر کمک خواهد کرد.

چه نوع پژوهشی برای حصول این نتایج انجام شده است؟

این مطالعات، از نوع مطالعات همگانی بوده است که سال‌های مدید زندگی مردم و سبک زندگی آن‌ها و بیماری‌های منجر به مرگ را مورد مطالعه قرار داده است. محدودیت این روش این است که بررسی دقیق تاثیر عادت‌های فردی بر روی طول عمر مشکل است.

برای مقابله با این مشکل، محققین تاثیرات غیر مرتبط با شیوه زندگی را بر روی طول عمر و سلامتی مانند سابقه بیماری‌های خانوادگی افراد شرکت کننده در نظر گرفتند.

پژوهش شامل چه مواردی بود؟

در ابتدا محققین 123 هزار نفر بزرگسال در رده سنی 30 الی 75 را در طی 30 سال مورد بررسی قرار دادند، افراد دارای عادات سالم طول عمر بیشتری نسبت به دسته دیگر داشتند. محققین متوجه شدند افرادی که در این سی سال طول عمر بیشتری داشتند این خصوصیات را داشتند:

 • هرگز سیگار نمی‌کشیدند
 • رژیم غذایی سالم داشتند
 • فعالیت منظم بدنی داشتند
 • مقدار متوسطی الکل می‌نوشیدند
 • چاق نبودند و اضافه وزن نداشتند

سپس محققین تاثیر عادت‌ها و روش زندگی شرکت کنندگان را در طول زمان بر روی طول عمر و مرگ و میر در اثر سرطان و بیماری‌های قلب و عروق بررسی کردند.

فاکتورهای مورد بررسی

در این بررسی این عوامل نیز مدنظر قرار داده شد:

نتایج پژوهش

تعداد کمی از افراد شرکت کننده در پژوهش تمامی 5 مورد را رعایت می‌کردند، چیزی در حدود 1.3% زنان و 1.7% مردان. در طی 30 سالی که مطالعه طول کشید 42167 نفر مردند و 13953 نفر مبتلا به سرطان و 10689 نفر مبتلا به بیماری قلبی شدند.

هر یک از این 5 عادت سودمند، تک تک، باعث کاهش احتمال ابتلا به سرطان و بیماری قلب و عروق بود. رعایت هر 5 مورد، مرگ و میر را در حدود 74% کاهش داد! هم‌چنین رعایت کردن همه موارد باعث کاهش 65% مرگ بر اثر ابتلا به سرطان و کاهش 82% مرگ بر اثر بیماری‌های قلب و عروق شد!

کاهش مرگ و میر در اثر رعایت 5 عادت سودمند برای سلامتی وابستگی زیادی به عادت موجود در جامعه دارد، بنابراین تاثیرگذاری آن در فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف و حتی در دوره‌های مختلف متفاوت است.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.nhs.uk/news/lifestyle-and-exercise/5-healthy-habits-could-add-more-decade-your-life/

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
زهره دباغ

زهره دباغ

ترجمه کلمات جدید برای من مثل سرک کشیدن به دنیای جدید دیگری است. هیجان‌انگیز و چالش برانگیز